Her Koşulda Okul Öncesi Eğitim

Eğitim Güncel
Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü Remzi İnanlı, Türkiye genelinde okul öncesi öğrenci sayısının bu yıl 150 bin artarak 950 bine yükseldiğini, okul öncesi eğitimin bu eğitim-öğret...
EMOJİLE

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü Remzi İnanlı, Türkiye genelinde okul öncesi öğrenci sayısının bu yıl 150 bin artarak 950 bine yükseldiğini, okul öncesi eğitimin bu eğitim-öğretim yılından itibaren zorunlu tutulduğu 32 ilde de okullaşma oranının ortalama yüzde 88’e çıktığını belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı dağlık bölgelerde yaşayan öğrencilere mobil anaokulu ve gezici öğretmen görevlendirecek. Bu eğitim-öğretim yılında 32 ilde okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirildiğini hatırlatan Remzi İnanlı, öğrenci sayısındaki artışın bundan da kaynaklandığını, ancak tüm Türkiye genelinde artış olduğunu gözlemlediklerini anlattı. İnanlı, bu illerde okul öncesi eğitim alamayan yüzde 12 oranındaki çocuğun genellikle nüfusu dağınık olan veya yaşlı nüfus sayısı fazla, çocuk sayısı bir sınıf açmaya yetmeyen yerleşim birimlerinde olduğunu vurguladı.

32 İLDE ZORUNLU EĞİTİM

MEB Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü İnanlı, şunları söyledi: "Bu çocuklar için okul açamıyorsunuz, taşımalı eğitim kapsamına girmedikleri için taşıyamıyorsunuz. Mesela Trabzon’da yerleşim birimleri dağınık, çocuk köyde oturuyor. Bir çocuk veya üç beş çocuk var, sınıf açamıyorsunuz. Şimdi bu uygulamanın sonucunda yeni bir proje geliştirilecek. ‘Dağınık olan bu yerlerde yaşayan çocuklara nasıl bir eğitim verilsin’ diye çalışmalar yapılacak. Belki mobil anaokulu uygulaması genişletilebilir, belki gezici öğretmenler görevlendirilebilir. Yani öğretmenler belirli günlerde köylere gider, eğitim verir.” İnanlı, okullaşma oranının bu hızla artması durumunda tüm Türkiye’de okul öncesi eğitimin zorunlu olması için öngörülen takvimin de değişebileceğini söyledi. İnanlı, "Okul öncesi eğitimde zorunlu eğitime geçilmesi tüm Türkiye’de 2013 yılı olarak öngörülmüştü. Toplam 5 yılda geçilmesi planlanmıştı. Böyle giderse 5 yıla kalmayacak. Gelecek yıl 13 il daha okul öncesinde zorunlu eğitim kapsamına alınacaktı fakat bu rakam biraz daha artabilir, illerin sayısı toplam 50’yi bulabilir” dedi. Okul öncesi alanında bu yıl 15 bin 356 öğretmen atandığına işaret eden İnanlı, ayrıca bu ay içinde 888 öğretmenin daha atamasının yapılacağını belirtti. İnanlı, en fazla okul öncesi öğretmen ihtiyacı olan illeri İstanbul, Ankara, Mersin ve Şanlıurfa olarak sıraladı. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme