Her karne hediyesi doğru değildir

Eğitim Güncel
 Her çocuğun hediyeyi hak ettiğini ancak bu motivasyon aracını alırken ailelerin iki kere düşünmesi gerektiğini söyleyen Füzyon Kolejleri Kurumsal İletişim Yöneticisi Ebru Uğraşan, hediye konusun...
EMOJİLE

 Her çocuğun hediyeyi hak ettiğini ancak bu motivasyon aracını alırken ailelerin iki kere düşünmesi gerektiğini söyleyen Füzyon Kolejleri Kurumsal İletişim Yöneticisi Ebru Uğraşan, hediye konusunda ailelerin dikkat etmesi gerekenleri anlattı.

Ailelerin derslerinde yüksek not alan veya karnesinde başarı gösteren çocukları çeşitli hediyelerle ödüllendirmesinin doğru olduğu düşünülse de, Füzyon Kolejleri Kurumsal İletişim Yöneticisi Ebru Uğraşan bu konunun iki kez düşünülmesi gerektiğini söylüyor. Uğraşan, bu ödüllerin ileriye yönelik motivasyon taşıması için ailelerin dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgi verirken, çocuğu takdir etmenin içsel motivasyonu arttırarak pek çok hediyeden daha anlamlı ve duygusal gelişime faydalı olduğunu belirtiyor.

Ekstra ödüllendirmeler

Ebeveynlerin en sık uyguladığı ödüllendirme yöntemlerinden biri ekstra ödüllendirmedir. Bu, fiziki ve maddi ödüller içerir. Ekstra ödüller, öğrenciyi ilgisini çekmeyen konulara yöneltir, yeni bilgi ve beceri kazanmasına yardımcı olur. Bu tarz ödüller genellikle kısa süreli hedefler için etkilidir. Çoğu zaman ödül ortadan kalktığında öğrencilerin konuya olan ilgisi azalarak motivasyonu düşer. Hatta konuya içsel bir ilgi duyması bile engellenebilir. İçsel motivasyon ise dış motivasyona göre daha fazla hazırlık ve zaman gerektirdiğinden olgunlaşması zaman alabilir. Bu motivasyon çeşidinde motivasyonun ödüle bağlı olduğunu unutmamak gerekir.

İçsel Ödüller

Öğrencinin kendi kendine motivasyonun artması ve duygusal gelişiminin sağlanması için verilen ödül çeşididir. Çocukla birlikte oyun oynamak, çok sevdiği bir uçak maketini birlikte yapmak gibi etkinlikler bu tür ödüle örnektir. Bu ödüller uzun ömürlü bir etkiye sahiptir ve öğrenciye bir konu ya da beceriyi öğrenmek için anlamlılık ve başarı hissi verir. İçsel motivasyona sahip öğrenciler notlara ve fiziksel ödüllere fazla önem vermezler.

Tüm bunlar göz önüne alındığında aileler çocuklarına başarıları için ödül verirken bir kez daha düşünmeli, onların motivasyonunu iyi yönde sağlamak için ekstra ve içsel ödüllere önem vermelidir.