Haydi Kızlar Liseye!

Eğitim Güncel
 Milli Eğitim Bakanı (MEB) Nimet Çubukçu, "Özellikle Kız Çocuklarının Okullaşmasının Artırılması Projesi”ni tanıttı. Bakan Çubukçu, bilgi odaklı bir ekonomide etkin rol alabilmeleri iç...
EMOJİLE

 Milli Eğitim Bakanı (MEB) Nimet Çubukçu, "Özellikle Kız Çocuklarının Okullaşmasının Artırılması Projesi”ni tanıttı. Bakan Çubukçu, bilgi odaklı bir ekonomide etkin rol alabilmeleri için kadınların sadece okur-yazar değil eğitimin her düzeyinde olmaları gerektiğini vurguladı. Kız öğrencilerden "Okula gidemiyorum, okuldan alınıyorum" mektupları aldığını belirten Çubukçu, kızların ortaöğretim seviyesinde okullaşmasının daha düşük olduğuna işaret etti. Bu nedenle projede "Özellikle kız çocukları” ifadesinin kullanıldığını söyleyen Nimet Çubukçu, projenin, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali İşbirliği fonlarından bütçelendirildiğini, 16 milyon euroya mal olacağını belirtti.

STK’LARA ÇAĞRI

Coğrafi ve kültürel farklılıklar ile çeşitli etkenlerin kızların okullaşmasını engellediğini anlatan Çubukçu, bu projeyle kızların eğitiminin ilköğretimle sınırlı kalmasının önüne geçileceğini, 500 bine yakın öğrencinin eğitime kazandırılmasının hedeflendiğini bildirdi. Bakan Çubukçu, sivil toplum kuruluşlarına projeye aktif şekilde katılmaları çağrısında da bulundu. Çubukçu, projenin uygulanacağı 43 il belirlenirken az gelişmişlik düzeyinin eğitim üzerindeki etkisinin baz alındığını, okulu terk etme riski bulunan öğrencilerin belirlenmesi, kızların okullardaki başarısı, erişimi ve devamı için gerekli koşulların iyileştirilmesi, açıköğretim kurumlarına erişim konusunda bilincin artırılması, mesleki ve teknik eğitim kurslarının düzenlenmesi gibi faaliyetlerin de destekleneceğini anlattı. Çubukçu, "Bu projeyle başta kadınlar olmak üzere insan kaynaklarının geliştirilmesi ve iş piyasasına girişi için kız çocuklarımızın ortaöğretim seviyesinde okullaşmasının artırılmasını amaçlamaktayız” dedi.