Hasta Hakları Eğitimi

Eğitim Güncel
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun yayımladığı genelgede, sağlıkta dönüşüm programı kapsamında yürütülen çalışmalardan olan hasta hakları uygulamalarının bütün sağlık kurum ve kuruluşlarında ̶...
EMOJİLE

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun yayımladığı genelgede, sağlıkta dönüşüm programı kapsamında yürütülen çalışmalardan olan hasta hakları uygulamalarının bütün sağlık kurum ve kuruluşlarında ”Hasta Hakları Uygulama Yönergesi” doğrultusunda yürütüldüğüne dikkati çekti.

Geçen yılki hasta hakları başvurularının büyük çoğunluğunun sağlık çalışanlarının hastalarla iletişimlerinde yaşadıkları sorunlardan kaynaklandığını kaydeden Tosun, bu şikayetlere neden olan hususların düzeltilmesi ve hasta memnuniyetinin artırılmasında iletişimin önemini vurguladı.

Hasta memnuniyeti en üst seviyeye çıkmalı

Hastaların hak ve sorumluluklarının yanı sıra hastane içindeki işleyiş konusunda bilgilendirilmeleri gerektiğine işaret eden Tosun, şunları belirtti:

”Bugüne kadar bütün sağlık çalışanlarımızın özverili çalışmaları ile hasta hakları konusunda önemli ilerlemeler kaydedilmiş, hasta hakları birimlerine başvuruların yüzde 85’i yerinde sonuçlandırılmıştır. Hasta memnuniyetinin en üst düzeye çıkarılabilmesi için yaşam boyu eğitim kapsamında hasta hakları konusunda hizmet içi eğitimler düzenlenmektedir. Bu kapsamda 2009 yılı sonuna kadar bütün sağlık çalışanlarına yapılacak hizmet içi eğitim çalışmalarına hız verilecektir. Aynı zamanda güvenlik, temizlik ve diğer hizmet alımlarındaki şirketlerin çalışan personelleri dahil olmak üzere bütün hastane çalışanlarının iletişim eğitimi almaları sağlanacak, personel çalıştırmayı içeren hizmet alımı şartnamelerine; çalıştırılacak personele hasta hakları ve iletişim konusunda eğitim almaları şartı konulacaktır.”

Tosun, hasta hakları uygulaması ile ilgili bütün istatistiki verilerin il düzeyinde birleştirilerek her yılın ocak ayı sonuna kadar elektronik ortamda ve yazı ile Bakanlığa gönderilmesini istedi. En temel hasta haklarından olan hekim seçme hakkı uygulamasının ilgili yönerge kapsamında sürdürüldüğüne işaret eden Tosun, 2009 yılı sonuna kadar bütün sağlık kuruluşlarının bu uygulama kapsamındaki düzenlemeleri yaparak ”Hekim Seçme” logosunu kurumlarına asmaları gerektiğini bildirdi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme