Hacker memurlar yolda

Eğitim Güncel
Hükümet, bilgisayar korsanlarına savaş açıyor. 2013 yılında siber saldırılara karşı çok sayıda tatbikat düzenlenecek ve tüm kamu kurumlarında hackerlar istihdam edilecek. türkiye’de son dönemde,...
EMOJİLE

Hükümet, bilgisayar korsanlarına savaş açıyor. 2013 yılında siber saldırılara karşı çok sayıda tatbikat düzenlenecek ve tüm kamu kurumlarında hackerlar istihdam edilecek.
türkiye’de son dönemde, hacker grubu RedHack’ın, bazı kamu kurumlarına yönelik saldırıları ile konuşulan, “siber güvenlik” devletin bir numaralı gündem maddesi haline geldi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde yürütülen çalışmalar çerçevesinde, önümüzdeki yıldan itibaren, kamu kurumlarının siber güvenliğine ilişkin bir dizi önlem hayata geçirilecek.

Tatbikatlar mecburi olacak

İlk etapta, tüm kamu kurumları siber tatbikata katılacak. Tatbikatta, kamu kurumlarının bilgisayar sistemlerinin hacker saldırılarına karşı ne kadar güvenli olduğu test edilecek. Geçtiğimiz yıllarda, tatbikatlar gönüllü olarak gerçekleştirilmiş ve birçok kamu kurumu katılmamıştı. Yeni siber güvenlik tatbikatına ise tüm kurumların katılması öngörülüyor. Böylece kamu kurumları ile ilgili rapor hazırlanacak ve tespit edilen eksikliklerin acil olarak giderilmesi istenecek.

Bilişim uzmanları aranıyor

İkinci önlem olarak, kamu kurumlarının bünyesinde güvenlik birimi oluşturulması öngörülüyor. Bilişim uzmanlarından oluşacak olan birim sürekli, sistemin güvenliğini arttırıcı önlemler üzerinde çalışacak. Bu birimde, hacker olarak nitelendirilen, kişiler de istihdam edilecek. Yetkililer, sistemin açıklarının bu tür kişiler tarafından daha kolay tespit edilebi- leceğini belirterek, bunun örneklerinin dünyada da olduğunu kaydetti.

stargazete.com