Güneydoğu Eğitimde Yükseliyor!

Eğitim Güncel
Yüksek öğretimdeki açılıma gençler tam destek verdi. ÖSS sonuçlarına göre Batman, Mardin ve Şırnak’taki üniversitelerin tüm bölümlerinde tek bir boş kontenjan kalmadı Güneydoğu illerinde ün...
EMOJİLE

Yüksek öğretimdeki açılıma gençler tam destek verdi. ÖSS sonuçlarına göre Batman, Mardin ve Şırnak’taki üniversitelerin tüm bölümlerinde tek bir boş kontenjan kalmadı

Güneydoğu illerinde üniversitelerin boş kontejanı kalmadı.  ÖSYM, 2009-ÖSS yerleştirme sonuçlarına göre boş kalan üniversite kontenjanlarını internet sitesinde yayımladı.  Buna göre, üniversitelerin 26 bin 643’ü lisans ve 61 bin 959’u önlisans programları olmak üzere toplam 88 bin 602 kontenjanında boşluk bulunuyor.

ÖSS yerleştirme sonuçlarına göre, lisans programı bulunan Boğaziçi, Gülhane Askeri Tıp Akademisi ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün tüm programları doldu. Galatasaray, Mimar Sinan Güzel Sanatlar, Eskişehir Osman Gazi, Yıldız Teknik Üniversiteleri’nde de boşluk kalmadı. Mardin Artuklu, Batman, Şırnak üniversitelerinin ise hem lisans hem de önlisans programlarında boş kontenjan kalmadı.

Güneydoğu‘daki yeni üniversiteler kontejanlarını doldururken Ege, İç Anadolu ve Akdeniz’deki Kütahya Dumlupınar, Süleyman Demirel, Konya Selçuk, Afyon Kocatepe ve Mersin Üniversitelerinde ise 2 binden fazla kontejan boş kadı.

Anadolu, Hacettepe, İstanbul, İstanbul Teknik, Marmara, ODTÜ, Haliç, Işık, Yeditepe, Ufuk üniversitelerinin ise önlisans programlarında boşluk kalmadı. Vakıf üniversiteleri arasında kontenjanlarında boşluk bulunmayan üniversiteler ise Sabancı, İstanbul Bilim, Acıbadem, Piri Reis üniversiteleri ile İlke Eğitim ve Sağlık Vakfı, Kavram Eğitim Vakfı olarak belirlendi.  Koç ve İstanbul Özyeğin üniversitelerinin ise sadece birer kontenjanın boş olduğu belirlendi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme