Erasmussuz Öğrenci Kalmayacak!

AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi (Ulusal Ajans) Başkanı Fatih Hasdemir, ”Erasmus Programı”nın 2009 yılı içerisinde 2 milyon öğrenci hedefini aşacağının tahmin edildiğini bildirdi.
Hasdemir, yaptığı yazılı açıklamada, üniversite öğrencileri ile öğretim üyelerine yönelik ”Erasmus” programından bu yıl 162 binden fazla Avrupalı öğrenci ve 27 bin akademisyenin yararlandığını, program sayesinde ilk kez 20 bine yakın öğrencinin farklı ülkelerdeki firmalarda işe yerleştirildiğini, 5 bin kadar akademisyenin de eğitim faaliyetlerini yurt dışında sürdürmelerine olanak sağlandığını belirtti.

”Erasmus Öğrenci Öğrenim Hareketliliği” faaliyetinde Temmuz 2006’ya oranla yüzde 2.1’lik bir artış yaşandığını ifade eden Hasdemir, iş yerleştirmeleri ve eğitim kapsayan ”Erasmus Öğrenci Staj Hareketliliği”nde de yüzde 5.2’lik büyüme gözlendiğini kaydetti. Hasdemir, rakamlardaki bu gelişmeler temel alınarak Erasmus Programı’nın 2009 yılı içerisinde 2 milyon öğrenci hedefini aşacağının tahmin edildiğini bildirdi.

2007-2008 akademik yılında 182 bin 697 kişinin katılımıyla öğrenci değişiminde yüzde 5’in üzerinde bir artış gözlendiğine işaret eden Hasdemir, aynı dönemde Türkiye’den 7 bin 18 öğrencinin öğrenim ve staj amaçlı olarak Avrupa’da bulunduğunu ifade etti.

”Erasmus” öğrencilerine verilen aylık hibe desteklerinde artış olduğuna, ortalama desteğin 250 avroyu geçtiğine de dikkati çeken Hasdemir, Türkiye’den programlara katılım için verilen desteğin ise ortalama 470 avro olduğunu kaydetti.