Engelliler İçin Bir İlk Daha

Eğitim Güncel
Beyazay Derneği‘nin “Eğitim Her Engeli Aşar” projesi kapsamında Fi-Yapı‘nın finansal desteğiyle İstanbul Esenyurt’ta inşa edilecek olan Fikret İnan Engelliler Koleji̵...
EMOJİLE

Beyazay Derneği‘nin “Eğitim Her Engeli Aşar” projesi kapsamında Fi-Yapı‘nın finansal desteğiyle İstanbul Esenyurt’ta inşa edilecek olan Fikret İnan Engelliler Koleji‘nin temeli önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı’nın eşi Hayrünnisa Gül‘ün de katılımıyla atılacak.

2,5 trilyona malolacak

Projenin hayata geçmesine katkı veren AK Parti’nin görme özürlü milletvekili ve Beyazay Derneği Başkanı Lokman Ayva, özürlülüğün eğitime hiçbir şekilde engel olmadığını; aksine eğitimsizliğin bir özür olduğunu söyledi. 2,5 trilyon liraya mal olması beklenen 3 katlı ve 32 derslikli okulda her sınıfta 8 kişinin eğitim göreceğini ifade eden Ayva, okulun aynı zamanda engelliler için dizayn edilmiş özel laboratuvarlarla donatılacağını vurguladı. 0-6 yaş okul öncesi eğitim ile ilköğretim bölümünün yer alacağı engelliler koleji, yurt dışındaki örnekleriyle eş değer özelliklere sahip olacak.

Yabancı dil öğretilecek

Türkiye’de ilk kez işitme engelliler için yabancı dil eğitimi verileceğini de anlatan Lokman Ayva şöyle dedi: “Sağır ve dilsiz insanlar yabancı dil öğrenebilir. Bunu ispatladık. Hayata geçireceğiz. Türkiye görme ve işitme engelli , doktorlara, mühendislere alışsın. Çok iddialı konuşuyorum.” Lokman Ayva, okulda eğitim görecek çocuklardan ücret alınmayacağını da sözlerine ekledi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme