En İyi Üniversite Kampüsleri

Eğitim Güncel
Pek çok öğrenci Boğaziçi’ni kazandığında çimenlerine yayılmanın veya ODTÜ‘ye girdiğinde göl etrafında zaman geçirmenin hayalini kurar… Sabah gazetesi bu hafta kampüsleriyle ünlü ...
EMOJİLE

Pek çok öğrenci Boğaziçi’ni kazandığında çimenlerine yayılmanın veya ODTÜ‘ye girdiğinde göl etrafında zaman geçirmenin hayalini kurar… Sabah gazetesi bu hafta kampüsleriyle ünlü öğrencilerin hayallerini süsleyen üniversiteleri belirledi. Bakın en iyi puanları hangi kampüsler almış…

 
odtüODTÜ
(Aldığı oy: 7)

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin kampusu jüri üyelerimizden Atilla Dorsay, Evren Güney, Besim Dellaoğlu, Harun Tekin, Yaşar Özay, Buket Uzuner ve Meliha Okur’un en çok beğendikleri kampuslardan. 1960 yılından bu yana üniversite çalışanları ve öğrencilerin çabalarıyla tamamı ağaçlandırılan kampus, Ankara’nın en yeşil mekânlarından biri. Kampus sınırları içerisinde Eymir Gölü bulunuyor. Bu göl, hem ODTÜ’nün su ihtiyacını karşılıyor hem de öğrencilere pikniğe çıkmak, kürek sporu yapmak ve balık avlamak için olanak sağlıyor. ODTÜ kampusunu efsane haline getiren ise spor salonları, restorantları gibi seçenekler sayesinde kampustan hiç çıkmadan Ankara’da yaşayabilme imkânı sunması.

boğaziçi üniveritesiBOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ
(Aldığı oy: 5)

Jüri üyelerimizden Meliha Okur, Buket Uzuner, Besim Dellaloğlu, Harun Tekin ve Evren Güney ‘Boğaziçi Üniversitesi’nin güney kampusunu ‘en güzel kampuslar’ arasında değerlendiriyor. Onlara hak vermemek elde değil; çünkü öğrencilere sosyalleşme imkânı sunan merkezlerle dolu kampusta yok yok. Tabii hiç işiniz yoksa çimlerinde uzanmak bile ayrı bir keyif. Boğaziçi Üniversitesi‘nin aslında beş tane Avrupa yakasında, bir tane de Anadolu yakasında olmak üzere toplam altı kampusu bulunuyor. Üniversitenin ana kampusu olan güney kampusu, Rumeli Hisarı ve Bebek semtleri arasında yer alıyor ve özellikle ‘petek’ adı verilen yerden seyredilebilen Boğaz manzarasıyla meşhur. Ayrıca üç farklı kantin, yurtlar, konferans ve konser salonuyla Mithat Alam Film Merkezi burada bulunuyor.

anadolu üniversitesiANADOLU ÜNİVERSİTESİ
(Aldığı oy: 4)

Eskişehir’deki Anadolu Üniversitesi’nin ana kampusu olan Yunus Emre Kampüsu, Ankara’nın Bursa karayolu kenarında, şehir merkezine yakın bir yerde bulunuyor. Uluslararası Eskişehir Festivali‘nin etkinliklerinin büyük bir kısmının düzenlendiği kampusta bir de Çağdaş Sanatlar Müzesi bulunuyor. Jüri üyelerimizden Atilla Dorsay, Besim Dellaloğlu, Harun Tekin ve Buket Uzuner’in beğendikleri kampus, yılın her ayı öğrenciler için farklı etkinliklerle dolu. Ayrıca kampusta bulunan Anadolu Otel, Akademik Kulüp, Taşbina Restoran ve Konukevi, turizm öğrencilerine eğitim imkânı sunarken gelen konukları keyifli bir şekilde ağırlamaya da olanak sağlıyor.

koç üniversitesiKOÇ ÜNİVERSİTESİ
(Aldığı oy: 4)

Rumeli Feneri yolu üzerindeki kampusta Koç Üniversitesi öğrencileri tarafından yürütülen 50’yi aşkın öğrenci kulübü, öğrencilerin sosyalleşmesi ve kendilerini geliştirmeleri için çalışıyor. Bunların arasında Yelken Kulübü, Sualtı Araştırma Kulübü, Düşünce ve Tarih Kulübü gibi kulüpler var. Jüri üyelerimizden Meliha Okur, Eren Yorulmazer, Evren Güney ve Afife Batum’un beğendiği bu üniversite kampusunda kuaför, PTT, kuru temizleme, kitabevi, ulaşımı düzenleyen bir tur şirketi gibi imkânlar bulunuyor. Bunun yanında kampusta yarı olimpik yüzme havuzu ve kışın hizmet veren bir buz pateni pisti de var.

 

sabancı üniversitesiSABANCI ÜNİVERSİTESİ
(Aldığı oy: 3)

Jüri üyelerimizden Afife Batum, Eren Yorulmazer ve Meliha Okur’un en sevdikleri kampuslardan olan Tuzla’daki Sabancı Üniversitesi kampusu, yayıldığı geniş alanın, yeşil bahçesinin ve modern binalarının yanı sıra sanat ve spor etkinlikleriyle de öne çıkıyor. Burada 47 öğrenci kulübü, çok amaçlı bir gösteri merkezi, spor merkezi ve 600 kişinin çalışabileceği bir araştırma ve bilgi merkezi de var.

 

 

bilgi üniversitesiİSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ
(Aldığı oy: 3)

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin 2007 yılından beri eğitim verdiği santralistanbul kampusu, Haliç’te yer alıyor. Buket Uzuner, Harun Tekin ve Afife Batum’un en beğendikleri kampuslar arasında yer alan Santralistanbul‘da Enerji Müzesi‘ne ve galeriye dönüştürülen eski Silahtarağa Elektrik Kompleksi bulunuyor. Ayrıca kampus, kütüphaneler, sanatçı atölyeleri ve restorantlara da sahip. Festival ve sergilere ev sahipliği yapan bu mekân, öğrencilere eğitim için zengin imkânlar sunuyor.

 

bilkent üniversitesiBİLKENT ÜNİVERSİTESİ
(Aldığı oy: 3
)

Jüri üyelerimizden Eren Yorulmazer, Atilla Dorsay ve Yaşar Özay’ın en beğendikleri kampuslardan olan Bilkent Üniversitesi kampusu, Ankara Bilkent’te bulunuyor. Konserler, sergiler ve söyleşilerle hareketlenen kampus yaşamı, modern spor tesisleriyle de öğrencilere sağlıklı yaşam olanakları sunuyor. Ayrıca 40’ı aşkın ülkeden gelen öğrencilerle kültürlerarası iletişimin sağlandığı bir ortama dönüşüyor.

 

 

itüİSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
(Aldığı oy: 2)

Jüri üyelerimizden Yaşar Özay ve Afife Batum’un tavsiyesi olan İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa kampusu, bulunduğu bölge olan Maslak’ın adıyla anılıyor. Üniversitenin 12 fakültesinden yedisini ve beş enstitüden dördünü barındıran bu dev kampusta kütüphane ve öğrenci sosyal merkezi gibi birimler de var.

 

galatasaray üniversitesiGALATASARAY ÜNİVERSİTESİ
(Aldığı oy: 1)

Ortaköy’de bulunan Galatasaray Üniversitesi’nin kampusu Boğaz’a nazır konumuyla en güzel manzaralı kampuslardan biri olmakla ünlü. Jüri üyelerimizden Besim Dellaloğlu’nun tavsiye ettiği ve içinde Feriye Sarayları’nın bir bölümünün yer aldığı kampus, spor faaliyetleri ve öğrenci kulüpleriyle öne çıkıyor.

 

 

istanbul üniversitesiİSTANBUL ÜNİVERSİTESİ
(Aldığı oy: 1)

İstanbul’ un göbeğinde Beyazıt’ta bulunan kampus, jüri üyelerimizden Atilla Dorsay’ın tavsiyesi. Sıklıkla klasik müzik çalan tarihi binalarının arasındaki huzurlu bahçesi öğrencileri dinlendiriyor. Sadece yakın tarihte bile şahit olduğu olaylar üniversiteyi görülmeye değer kılıyor.

 

 

Afife Batum (Mimar)

Bilgi Üniversitesi (Santralistanbul)
İstanbul Teknik Üniversitesi (Maslak)
Koç Üniversitesi
Sabancı Üniversitesi

Besim Dellaloğlu (Sosyolog)

Galatasaray Üniversitesi
Boğaziçi Üniversitesi
Anadolu Üniversitesi
Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Atilla Dorsay (Sinema eleştirmeni, mimar)

Bilkent Üniversitesi
Anadolu Üniversitesi
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
İstanbul Üniversitesi (Beyazıt)

Evren Güney (Akampus.com sitesi yöneticisi)

Boğaziçi Üniversitesi
Koç Üniversitesi
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Maltepe Üniversitesi

yeditepe üniversitesi

Meliha Okur (SABAH yazarı)

Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Boğaziçi Üniversitesi
Sabancı Üniversitesi
Koç Üniversitesi

Yaşar Özay (SABAH gazetesi eğitim editörü)

 Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Bilkent Üniversitesi
İstanbul Teknik Üniversitesi (Maslak)
Yeditepe Üniversitesi

Harun Tekin (Mor ve Ötesi grubunun solisti)

Anadolu Üniversitesi
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Bilgi Üniversitesi (Santralistanbul)
Boğaziçi Üniversitesi

Buket Uzuner (Yazar)

Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Boğaziçi Üniversitesi
İstanbul Bilgi Üniversitesi (Santralistanbul)
Anadolu Üniversitesi

Eren Yorulmazer (Mimar)

Sabancı Üniversitesi
Koç Üniversitesi
Bilkent Üniversitesi
İstanbul Teknik Üniversitesi (Taşkışla

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme