Ekrem Erdem: Anayasa’mız Türkçe değil

Eğitim Güncel
Türkiye’de Türkçe bilinmediğini  " Anayasa’mız bile Türkçe değil." eleştirisinde bulunurken, " Anayasa’da cümleler bozuk, mantık hataları var, gereksiz kelimelerl...
EMOJİLE

Türkiye’de Türkçe bilinmediğini  " Anayasa’mız bile Türkçe değil." eleştirisinde bulunurken, " Anayasa’da cümleler bozuk, mantık hataları var, gereksiz kelimelerle dolu. İçinde binden fazla gereksiz ‘ve’ var." tespitini yapıyor. " Buna bir son vereceğiz." derken işe yeni anayasadan başlamak gerektiğini söyledi..Yarışmaya katılan öğrencileri, velileri, öğretmenleri bütün katılımcıları tebrik etti.

Fatih Projesi çerçevesinde dağıtılan tabletlerde F klavye kullanılması, otomobil göstergelerinin Türkçeleştirilmesi, Türkiye’de satılan bütün bilgisayarların F klavyeli olma zorunluluğu ve kamu kurumlarının tamamen F klavyeye geçmesi gibi birçok düşünce ve projenin arkasında olacağını bu çalışmaları yakın takip edeceğini ekledi. Aynı zamanda Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin de başkanı olan Erdem’in dün kitabı dağıtıma başlandı. Fırından yeni çıktı taze. 3 saat önce yayından çıkan kitabını tanıttı.” Bizimki Türkçe Sevdası” isimli kitabı okuyucularıyla buluştu. Erdem, bunu bir ‘Türkçe seferberliği’ olarak görüyor.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin (TDED) düzenlediği Liseler Arası ‘İstanbul Türkçesi’ konulu deneme yarışmasının ödülleri, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılan bir törenle sahiplerini buldu. Yarışmanın ödül törenine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TDED Başkanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem’le birlikte İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ve ilçe belediye başkanları katıldı. Törende dereceye giren 30 öğrenciye çeşitli ödüller verildi.

BAŞBAKAN Yardımcısı Bülent Arınç, üyesi olduğu Türk Dil ve Edebiyat Derneği ile İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği ‘İstanbul Türkçesi’ konulu liselerarası deneme yarışmasının ödül törenine katıldı. Törende liseli öğrencilere seslenen Arınç, “Çok kitap okumanınız lazım. Çok kitap okuyan güzel de konuşur. Çünkü orada çok güzel kelimeler bulacaksınız. Bu kelimelerin farklı yerlerde kullanımını öğreneceksiniz“ dedi.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen ödül törenine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yanı sıra, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Türk Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı Ekrem Erdem, il ve ilçe milli eğitim müdürlüğü temsilcileri, öğrenciler, velileri ve okul yöneticileri katıldı. TDED derneğinin yaptığı çalışmaları anlatan sinevizyon gösterisinin ardından TDED Başkanı Ekrem Erdem açılış konuşmasını yaptı.

TÜRKÇE BİZİM SEVDAMIZ OLMALI
Gecede kürsüye çıkan Bülent Arınç, “Türkçe bizim sevdamız olmalı. Ana dilimizi çok iyi konuşmalıyız. 35-30 kelimeyle değil, mümkünse 20-25 bin kelimeyle konuşmalıyız. Türkçe’nin kelime haznesi çok zengin. Ama güdükleştirdik, kısırlaştırdık. Adeta SMS mesajlarıyla burada birkaç harfin yan yana gelmesiyle anlaşmaya, konuşmaya başladık. Bu bir zafiyettir. Ama Türkçe dendiği zaman bir kuş öksürüğü kadar saf ve mahsun, bir su şırıltısı kadar kulağa hoş gelen, anamızın ak sütü kadar tertemiz, dupduru bir lisanı anlıyoruz” dedi.

Türkçe’nin bugün asgari 300 milyon kişi tarafından konuşulduğunu belirten ve son yıllarda düzenlenen Türkçe Olimpiyatları sayesinde kullanım alanının gittikçe arttığını belirten Arınç, “Dünyanın pek çok ülkesinde Türkçe’nin artık tercih edilen bir dil olduğunu gördüm. Türkçe artık prestijli bir dil haline geldi. Dünyanın pek çok ülkesine Türkçe sevdalısı girişimciler gittiler ve Türkçe öğreten okullar açtılar. En son gittiğim Kamboçya da bile Türkçe öğretiliyor. Ülkemizde Türkçe güdükleştiriliyor ama Dünya Türkçe öğreniyor” dedi.

TABELA ELEŞTİRİSİ   
Arınç, tabela ve iş yeri adlarının kullanımda yabancı kelimeler kullanılmasını eleştirdi. Mecliste açılan oto yıkamacının tabelaya ‘car wash’ yazmasını da örnek gösteren Arınç, buna tepki gösterdiğini de anlattı. Arınç salonda bulunan öğrencilerden çok okumalarını ve Türkçe’yi doğru kullanmalarını da istedi.
Konuşmaların ardından dereceye giren 30 öğrenciye ödülleri verildi. İlk üçe giren öğrencilere diz üstü bilgisayar hediye edilirken, diğer öğrencileri çeşitli hediyeler dağıtıldı. Ayrıca yarışmaya katılan tüm öğrencilere sözlük ve imla kılavuzu hediye edildi. İlk üçe giren öğrencilere ödüllerini vermesi planlanan Arınç, programın uzaması nedeniyle sıradaki ödül alan öğrencilere ödüllerini verdikten sonra salondan ayrıldı.

Ayrıca Bülent Arınç’a da TDED Başkanı Ekrem Erdem katkılarından dolayı plaket verdi.