Eğitimli Otobüs Kaptanları Devri

Eğitim Güncel
Türkiye’nin otobüs kaptanı yetiştiren tek yüksek öğretim programı olan Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Kütahya Meslek Yüksek Okulu (MYO) Otobüs Kaptanlığı bölümünün mezunları, otobüs firmalarının ...
EMOJİLE

Türkiye’nin otobüs kaptanı yetiştiren tek yüksek öğretim programı olan Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Kütahya Meslek Yüksek Okulu (MYO) Otobüs Kaptanlığı bölümünün mezunları, otobüs firmalarının ”eğitimli ara eleman” ihtiyacını karşılıyor.

DPÜ Kütahya MYO Müdürü Doç. Dr. Gülten Eren Gümüştekin,  DPÜ’nün en büyük birimlerinden Kütahya MYO’da, normal öğretimde 23, ikinci öğretimde 22 olmak üzere toplam 45 programda yaklaşık 6 bin öğrenciye hizmet verildiğini bildirdi.

Kütahya MYO‘nun, üniversitelerdeki meslek yüksek okulları arasında program ve öğrenci sayısı bakımından ilk sıralarda yer aldığını belirten Doç. Dr. Gümüştekin, ”Otobüs Kaptanlığı dışında diğer 22 programın ikinci öğretim bölümleri de bulunuyor ve 45 programın sahipliğini yapıyoruz” dedi.
Doç. Dr. Gümüştekin, otobüs kaptanı yetiştiren yüksek öğretim programının Türkiye’de sadece DPÜ bünyesinde bulunduğunu anımsatarak, bu programın, daha önce kuruldukları üniversitelerde öğretim görevlisi ya da kapasite sorunundan dolayı kapatıldığını söyledi.

DPÜ‘de 1996-1997 öğretim yılında Karayolu Taşımacılığı olarak faaliyete başlayan programın adının daha sonraki yıllarda ”Otobüs Kaptanlığı” diye değiştirildiğini bildiren Doç. Dr. Gümüştekin, bu bölüme her yıl 60 öğrenci aldıklarını anlattı.

Öğrencilerin bu bölüme severek ve seçerek geldiklerini ve mezun olduklarında işbulma garantileri olduğunu belirten Gümüştekin, bu bölümde öğrencilerin matematik, fizik gibi teknik dersler yanında halkla ilişkiler, davranış bilimleri, trafik bilgisi, sigorta ve taşımacılık hukuku gibi sosyal dersler ile ileri sürücülük teknikleri, uygulamalı uzmanlık, sürücülük eğitimi gibi uygulamalı dersleri aldığını ifade etti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme