Eğitimde ‘Sıfır’ Tolerans!..

Eğitim Güncel
Christina adlı okulun öğrencisi Zachary Christie’ye, geçen ay bu kuralı çiğnediği için 45 gün süreyle sorunlu öğrencilerin gittiği okula gönderilmesi cezası verildi. Okul yönetimi, dün aldığı an...
EMOJİLE

Christina adlı okulun öğrencisi Zachary Christie’ye, geçen ay bu kuralı çiğnediği için 45 gün süreyle sorunlu öğrencilerin gittiği okula gönderilmesi cezası verildi.

Okul yönetimi, dün aldığı ani bir kararla, "okula silah getiren ya da şiddete başvuranlara" uygulanan cezanın süresinin anaokulu ve birinci sınıf öğrencileri için azaltılmasını kabul etti. Zachary, yönetimin bu kararıyla bugün okuluna dönebilecek.

Zachary’nin annesi Debbie Christie, oğlunun bu olayın yarattığı etkileri bir an önce atlatmasına çalışacağını belirterek, oğlunun başından geçen bu durumun, okul yönetiminin eğitim sisteminde gerekli değişiklikleri yapması için ilk adım olduğunu söyledi.

Çocuğa verilen bu ceza, ABD’de yakın zamanda öğrencilere verilen benzeri cezalardan birini oluşturuyor. Bu durumun, ülkedeki okulların sıfır toleran siyasetlerinde aşırıya kaçıp kaçmadıkları konusunda ulusal düzeyde bir tartışma başlatacağı tahmin ediliyor.

Delaware eyaletinde geçen yıl da beşinci sınıf öğrencisi bir kız çocuğu, yaşgünü pastası ve yanında pasta bıçağını getirdiği için okuldan atılmıştı. Okulun daha sonra bu kararı bozması üzerine cezalarda daha esnek olunmasına ilişkin eyalette bir yasa çıkarılmıştı.