‘Eğitim Dili Türkçedir’

Eğitim Güncel
Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, ”Eğitim dili Türkçe’dir. Eğitim dilinin, resmi dilin Türkçe olması koşuluyla isteyen vatandaş nasıl İngilizce, Fransızca, Arapça öğrenmek istiyorsa Kürtçe de ö...
EMOJİLE

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, ”Eğitim dili Türkçe’dir. Eğitim dilinin, resmi dilin Türkçe olması koşuluyla isteyen vatandaş nasıl İngilizce, Fransızca, Arapça öğrenmek istiyorsa Kürtçe de öğrenmek istiyorsa onu da öğrensin” dedi.

Yazıcı, TBMM bahçesinde adli yılın açılışı dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda, gazetecilerin ”Okullarda seçmeli Kürtçe derslerinin olmasına” yönelik tartışmalarla ilgili sorularını yanıtladı.
Bunun bir ”arz-talep meselesi” olduğunu söyleyen Yazıcı, ”İnsanlar illa Kürtçe, Farsça, İngilizce öğrenecek diye bir şey yok. Kim neyi istiyorsa, hangisi geçerliyse onu öğrenecek. Kimin işine hangi dil yarıyorsa onu öğrenecek” diye konuştu. Yazıcı, ”Talep olursa devlet olarak eğitim verilir mi?” sorusunu yanıtlarken, konuyla ilgili bilgisi olmadığını, yalnızca düşüncelerini ve kişisel görüşlerini paylaştığını vurgulayarak, ”O boyutta bir şey söylemem doğru değil” dedi.

Bir gazetecinin ”DTP’nin istediği Kürt kimliğinin Anayasa’ya girmesi” sözlerine karşılık Yazıcı, ”DTP’nin, MTP’nin ne isteyip istemediği beni hiç ilgilendirmiyor” dedi. Yazıcı, şu anda yürütülen çalışmanın çok zengin olduğunu, çok değişik görüş ve önerilerin toparlandığını anlattı. DTP’lilerin ”Ayrılmayı da tartışabiliriz” sözlerinin hatırlatılması üzerine Yazıcı, ”Bırakın şimdi onları. Ajite edenleri
bırakın. Onların söyledikleriyle, talepleriyle hareket edecek değiliz ki. Oradan birisi ileri gidiyor, birisi geri geliyor. Belki birisi diyor ki ‘Önemli olan benim’. Onlarla uğraşacak halimiz yok” dedi.
Devlet Bakanı Yazıcı, ”Bir mitingde açıkça ‘Ayrılmayı tartışabiliriz’ denmesi de ilginç değil mi?” sorusuna, ”Böyle konu üzerine hiç görüş söylenmez. Bunlar saçma, kim söylüyorsa saçmalıyor.
Olur mu öyle şey?” diye yanıt verdi.

Bir gazetecinin ”Kürtçe seçmeli ders olacak mı?” sorusunu ise Yazıcı, şöyle yanıtladı: ”Eğitim dili Türkçe‘dir. Eğitimin ne anlama geldiğini hepimiz biliyoruz. Eğitim dilinin, resmi dilin Türkçe olması koşuluyla isteyen vatandaş nasıl İngilizce, Fransızca, Arapça öğrenmek istiyorsa Kürtçe de öğrenmek istiyorsa onu da öğrensin.” CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın ”Devlet okullarında Kürtçe
eğitim olursa, eğitimin başındaki milli ifadesinin kaldırılması gerekir” yönündeki görüşlerinin hatırlatılması üzerine de Yazıcı, devletin hak ve özgürlüklerin zeminini hazırladığını, bunu icra etmenin de bireylere düştüğünü kaydetti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme