Eğitim Güncel

Eğitim desteği hakkında bilmeniz gereken her şey…

10 Ağustos – 2 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılmış olan eğitim öğretim desteği başvurularının sonuçları 3 Eylül’de açıklandı.  4 -10 Eylül tarihleri arasında tercihler yapılacak. Eğitim öğretim desteğinden toplam 230..

Eğitim desteği hakkında bilmeniz gereken her şey…

10 Ağustos – 2 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılmış olan eğitim öğretim desteği başvurularının sonuçları 3 Eylül’de açıklandı.  4 -10 Eylül tarihleri arasında tercihler yapılacak. Eğitim öğretim desteğinden toplam 230 bin öğrenci yararlanabilecek.

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, geçtiğimiz yıl eğitim öğretim desteğine sadece devlet okullarında öğrenim gören öğrencilerin başvurabildiğini bu yıl ise özel okulların kendi öğrencilerinin de eğitim öğretim desteği başvurusunda bulunduğunun altını çizdi. Hatice Yılmaz, ayrıca geçtiğimiz yıl tercih desteği vermeye hak kazanan özel okullar için herhangi bir kontenjan sınırlaması olmadığını, bu yıl ise okulların (İlk-orta-lise) güncel bina kontenjanlarının yüzde 50’sine kadar, okul öncesi kurumların ise bina kontenjanının yüzde 40’ına kadar eğitim ve öğretim destekli öğrenci nakli alabileceklerinin açıklandığını belirterek, ‘Geçtiğimiz yıl eğitim öğretim desteğinden yararlanmak isteyen yeterince öğrenci olmadığından velilere ikinci bir başvuru şansı daha verilmişti. Bu yıl özel okulların kendi öğrencilerine de başvuru hakkı verildiğinden eğitim öğretim desteğinden yararlanmak isteyen öğrenci sayısının 230 binden daha fazla olduğunu düşünüyorum’ dedi.

Eğitim

Hatice Yılmaz, 15 okuldan oluşan tercih listesini oluştururken dikkatli olmak gerektiğini vurgulayıp, önemli uyarılarda bulundu:

15 Okuldan Oluşan Tercih Listenizi Oluştururken Bu 9 Maddeye Dikkat!

1. Herhangi bir özel okula kayıtlıysanız ve okulunuz teşvik listesinde ise sadece kayıtlı olduğunuz okulu tercih edebilirsiniz. Ancak tercih listenizde daha farklı okullara da yer vermeyi düşünüyorsanız, düşündüğünüz okullarla mutlaka görüşünüz. Aksi halde size bu okullardan biri çıkması durumunda okulun şartları size uymuyorsa teşvik hakkınız yanabilir.

2. Eğitim öğretim desteği başvurunuzu kayıtlı olduğunuz resmi okul aracılığı ile yapmış iseniz, tercih listenize almayı düşündüğünüz her özel okulla görüşerek sıralama yapınız.

3. Eğitim ve öğretim desteği kapsamında destekten faydalanan öğrenciler, Eylül ayı içerisinde başka bir okula nakil olmaları halinde eğitim ve öğretim desteği hakkını kaybeder. Bu nedenle eğitim öğretim desteği almaya hak kazanmış iseniz nakil için tercih yerleştirme ve kayıt takvimine uygun hareket ediniz.

4. Eğitim ve öğretim desteği alan öğrencinin, destek kapsamı dışındaki başka bir özel okula, resmi okula veya destek kontenjanı dolmuş bir özel okula gitmesi halinde desteği kesilecektir. Bu nedenle teşvik hakkınızın yanmaması için öncelikle nakil gitmek istediğiniz okulla görüşerek okulun teşvik kapsamında olup olmadığını ve teşvik kontenjanında yer olup olmadığını öğreniniz.

5. Destek başvurunuzu resmi bir okuldan yapmış iseniz, tercih listenize almayı düşündüğünüz okullarla görüşerek size uygun sınıfta yer olup olmadığını ve teşvik kontenjanının müsaitlik durumunu öğreniniz.

6. Eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazanmış öğrencilerin velilerinin süresi içinde tercih ve kayıt işlemlerini gerçekleştirmemeleri durumunda öğrenci eğitim öğretim desteği hakkını kaybedecektir.

7. Yerleştirme sonuçları 11 Eylül 2015 tarihinde ilan edilecektir.

8. Nakil ve kesin kayıt işlemleri 14-21 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.

9. 22 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılacak ek yerleştirme için yeni bir tercih alınmayacak olup, tercihleri sonucu herhangi bir özel okula yerleşemeyen öğrenciler ilan edilecektir. Bu öğrenciler merkezi sistem tarafından yerleştirilecektir.

Eğitim Öğretim Desteği Tercih ve Yerleştirme Takvimi

3 Eylül 2015                        : Tercih desteğinden yararlanacak özel okulların ilanı.

3 Eylül 2015                        : Tercih işlemi yapacak öğrencilerin ilanı.

4 – 10 Eylül 2015                : Öğrencilerin tercih işlemi.

11 Eylül 2015                      : Yerleştirme sonuçlarının ilanı.

14 – 21 Eylül 2015             : Nakil ve kesin kayıt işlemleri.

22 Eylül 2015                      : Ek yerleştirme sonuçlarının ilanı.

22 – 30 Eylül 2015             : Ek yerleştirme kayıt işlemleri.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL