Edebiyat Fakültesi’ne Yeni Bölüm

Eğitim Güncel
Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Hülagü, yaptığı açıklamada, Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde Ermenice ve İbranice bölümlerinin açılması için yaptıkları çalışmaların olumlu sonu...
EMOJİLE

Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Hülagü, yaptığı açıklamada, Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde Ermenice ve İbranice bölümlerinin açılması için yaptıkları çalışmaların olumlu sonuçlandığını belirterek, ‘Fakülte bünyesinde Ermenice ve İbranice bölümlerinin açılması için, YÖK’ten gereken izinleri aldık. Bu bölümlere 2010-2011 eğitim öğretim döneminde toplam 60 öğrenci alınacak. Öğrenci alımlarıyla ilgili bilgiler Lisans Yerleştirme sınav kitapçığında yer alacak’ dedi.

Prof. Dr. Metin Hülagü, yeni bölümlere öğretim üyesi bulmak için biraz sıkıntı yaşadıklarına da işaret ederek, ‘Elimizde Ermenice ve İbranice bölümleri için birer kadrolu hocamız vardı, ama yeterli değildi. Türkiye Ermenileri Patriği ile yaptığımız görüşmelerden bir sonuç alamadık. Daha sonra Erivan’da Ermenistan Devlet Üniversitesi ile yaptığımız görüşmeden olumlu sonuç aldık. Üniversite bize bu konuda 2 öğretim üyesi gönderecek. İbranice bölümü için de Yunanistan’da yaşayan bir hoca üniversitemizde görev yapacak. İsrail’den de hoca getireceğiz. Yeni öğretim döneminde Ermenice bölümü için 30, İbranice bölümü için de 30 öğrenci alacağız. Ermenistan ve İsrail’de bazı üniversitelerle eğitimle ilgili işbirliği yapacağız. Öğrenci değişimi konusunda görüşmeler yapacağız’ dedi.

Prof. Dr. Metin Hülagü, Ermenice ve İbranice konusunda Türkiye’de önemli bir eksikliğin bulunduğunu, bu alanda eğitim görecek öğrencilerin mezun olduktan sonra kolayca iş bulabileceklerini, Hintçe, Urduca, Arapça ve Farsça bölümlerinin de açılması için çalışma yapıldığını bildirdi.