Dünyanın En Büyük Eğitim Birliği Kuruldu

Eğitim Güncel
Dünya Eğitim Girişimcileri Birliği’nin (WEES) ikinci toplantısı İsviçre’nin Lozan kentinde yapıldı. Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel ve Amerika Mosaica Okulları Başkanı...
EMOJİLE

Dünya Eğitim Girişimcileri Birliği’nin (WEES) ikinci toplantısı İsviçre’nin Lozan kentinde yapıldı. Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel ve Amerika Mosaica Okulları Başkanı Gene Eidelman eş başkanlığında düzenlenen toplantı Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş anlaşmasının yapıldığı Beau-Rivage otelde yapıldı. Toplantı da WEES kuruluş sözleşmesi de imzalandı. İmza ile WEES  merkezi Lozan’da olacak. Birliğin İstanbul’da ve New York’ta da şubeleri bulunacak. Anlaşmayla dünyanın en büyük eğitim birliği kurulmuş oldu.

MEDENİYETLERİ EĞİTİM YARATIR

Eğitim girişimcilerine kalite artırma konusunda hamle yapmaları ve devlet-özel ortaklıklarını arttırma konusunda destek vermek amacıyla kurulan birliğin imza töreninde açılış konuşmasını Enver Yücel yaptı. Yücel ‘Gelişmiş ülkelerin en büyük farklılığı eğitim sistemlerini tamamen kontrol etmeleridir. Öncelik olarak tarımı, sanayiyi değil, eğitimi yönetmeleri onlara güç katmaktadır’ dedi. Yücel sözlerine şöyle devam etti. ‘Biz ne kadar mükemmel eğitim yaparsak yapalım, ülke genelinde kaliteli eğitim yapılmazsa çalışmalarımız beyhude olur. İşte WEES bu verimliliği arttırmak için çalışacak. Gelişmemiş ülkelere eğitimin sadece devletin işi olmadığını, eğitim kaynaklarının uzaydan gelmediğini, verimli kullanılması gerektiğini anlatacağız’ dedi.

LOZAN’DA EĞİTİM FORUMU

Yücel, ‘Davos’ta her yıl ekonomistler toplanıp forum düzenliyor. Forumda dünyada ki tüm sorunların ekonomiyle çözüleceğini söyleyip sürdürülebilir  politika için konuşuyorlar. Oysa sürdürülebilirliğin tek çaresi eğitim. WEES olarak her yıl Lozan’da eğitim forumu yapmalıyız’ diye konuştu.

ABD’DEN HİNDİSTAN’A İŞBİRLİĞİ

DÜNYA Eğitim Girişimcileri Birliği (WEES) yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor:
Enver Yücel
Gökyar Karşıt
Gene Eidelman (ABD)
Steven Ott (İsviçre)
Mark Anderson (İngiltere)
Chris Sullivan (Yeni Zelanda)
Andres Wegner (Almanya)
Karan Parheneson (Hindistan)
Bassam Abushakra (Dubai)

AMAÇ KALİTE ARTIRMAK

EĞİTİM yönetim organizasyonları, özel okullar, dershaneler, ölçme-değerlendirme ve müfredat geliştiriciler, yayıncılar, okul öncesi eğitim sağlayıcıları, eğitim teknolojisi geliştiricilerinin üye olduğu birliğin amacı şöyle açıklandı: Tüm dünyadaki eğitim girişimcilerine kalite artırma konusunda hamle yapmaları, devlet-özel ortaklıklarını arttırma konusunda destek vermektir. Birliğe tüm dünyaya yayılmış K-12 seviyesinde tüm özel öğretim kurumları ve aşağıda belirtilen kurumlar üye olabilir.

Akşam