Doktora Sonrası İşsizlik

Eğitim Güncel
Bornova İlçesi’ndeki Ege Üniversitesi Kampüsü’nde bulunan Edebiyat Fakültesi önünde toplanan yaklaşık 50 araştırma görevlisi, ‘Sözleşmeli işsiz istemiyoruz’, ‘Kadro istiy...
EMOJİLE

Bornova İlçesi’ndeki Ege Üniversitesi Kampüsü’nde bulunan Edebiyat Fakültesi önünde toplanan yaklaşık 50 araştırma görevlisi, ‘Sözleşmeli işsiz istemiyoruz’, ‘Kadro istiyoruz’ sloganları atarak protestoda bulundu. Araştırma görevlileri adına konuşan Salim Parladır, “Üniversitelerimizin özerkliğini, bilimin özgürlüğünü ve iş güvencesini hedef haline getiren YÖK uygulamaları ve planlarına karşı açıklama yapma gereği duyduk. YÖK, geçen yıl Temmuz ayındaki yeni yönetmeliğiyle öğretim elemanı yardımcısı kadrolarına atanma koşullarını yeniden düzenlemiştir. Bu yeni karar ve uygulama, olası çözüm yollarının önünü tıkayarak sorunun daha da kronikleşmesine hizmet etmektedir. YÖK’ün getirdiği son düzenlemeler, bu maddeye göre çalışan araştırma görevlilerinin doktoradan sonra işsiz kalmasına neden olmakta ve göreceli olarak iş güvencesi sağlayan atamalarında önüne geçmektedir. Doktoralı işsizlik tehlikesine karşılık mücadelemiz ülke genelinde büyüyerek devam etmektedir. Bizler, iş güvencemizi tamamen ortadan kaldıracak bu düzenlemeleri kabul etmeyeceğiz ve çalışma hakkımıza, bilime ve üniversite özerkliğine sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bunları uygulatma çabalarına derhal son verilmelidir. Araştırma görevlilerinin iş güvencesi yeniden teminat altına alınmalıdır” dedi.

Parladır, 24 Nisan’da Ankara’da YÖK önünde protesto eylemi düzenleyeceklerini, kendilerine destek veren herkesi beklediklerini dile getirdi. Grup, açıklamanın ardından olaysız dağıldı.