Doktora Öğrencilerine Burs Müjdesi

TÜBİTAK, Bilim Kurulu’nda aldığı yeni bir kararla, ”Doktora Öğrencileri Yurt İçi Araştırma Burs Programı”nı başlattı.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı’nca (BİDEB) yürütülecek yeni burs programı, Türkiye’de doktora programlarına kayıtlı olan doktora öğrencisi araştırmacıların, kendi üniversitelerindeki olanaklarla çözemedikleri araştırma sorunlarını yurt içindeki başka bir araştırma ortamında çözmelerini sağlamak için doktora öğrencilerinin desteklenmesi amacını taşıyor.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı’nca yürütülecek burs programına her alanda eğitimlerini sürdüren doktora öğrencileri başvurabilecek.

Programa göre, geliri olmayan doktora öğrencileri bir yıl boyunca TÜBİTAK‘tan aylık bin 500 TL, araştırma görevlisi ya da başka bir geliri olan doktora öğrencileri de aylık 500 TL’lik burs desteğini bir yıl süresince alabilecek.

Bursiyer seçiminde adayın yeterlik düzeyi ile araştırmanın niteliği, karşılaşılan güçlüklerin başka yerdeki olanaklarla çözülebileceğinin kanıtlanması, doktora öğrencisi adayın kayıtlı olduğu üniversitenin görüşleri gibi ölçütler dikkate alınacak.

Gelecek akademik dönemden itibaren uygulamaya konulacak program kapsamında, TÜBİTAK‘tan destek alan doktora öğrencileri, üniversitelerine döndükten sonra çalışmalarıyla ilgili yazılı bir rapor sunacaklar.