Doğu Fakülteleri Doldu Taştı

Eğitim Güncel
Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) yerleştirme sonuçlarına göre kayıtlar devam ederken, bu yıl İstanbul ve Ankara’daki lider üniversitelerin yerine Amasya, Muğla, Batman, Ardahan, Şırnak‘taki üniv...
EMOJİLE

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) yerleştirme sonuçlarına göre kayıtlar devam ederken, bu yıl İstanbul ve Ankara’daki lider üniversitelerin yerine Amasya, Muğla, Batman, Ardahan, Şırnak‘taki üniversiteler öne çıktı. Öğrenci bulamamaktan yakınan üniversiteler, bu sene kontenjanlarını doldurdu. Bu duruma yeni üniversitelerin akademisyenlere daha fazla kadro ve bilimsel araştırma imkanı sağlayarak eğitim kalitesini artırması ve öğrencilerin yaşanılan şehirdeki üniversiteleri tercih etmesinin etkili olduğu belirtildi.

BABA OCAĞINDAN OKULA

Öğretim görevlilerin başlattığı tersine göç Anadolu’daki üniversiteleri Boğaziçi, ODTÜ gibi kurumlarla rakip hale getirdi. Ekonomik krizde çocuklarından ayrılmak istemeyen aileler yaşadıkları şehirdeki üniversitelere akın etti. Bu yıl Anadolu‘da en çok rağbet gören üniversitelerinden biri de Diyarbakır Dicle Üniversitesi. Geçen yıl 4 bin kişinin tercih ettiği üniversiteye bu yıl 5 bin 500 kişi kayıt yaptırdı.

Kaybettiğimiz hocaları geri kazanıyoruz

Üniversitenin kuruluş yılından beri gelen talepler doğrultusunda sürekli bölüm sayılarını ve kontenjanlarını arttırdıklarını belirten Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aytekin Sır, üniversitede önceki yıllarda ciddi anlamda bir beyin göçünün yaşandığını belirtti. Sır, ”Üniversitelerden 8 yılda 160’ın üzerinde öğretim üyesi ayrıldı. Bunu tersine çevirmeye,çalışıyoruz. Üniversitemizin tarih bölümü ve sosyal bilimlerdeki bazı bölümler kapalıydı, bu yıl açıldı. Bu yıl yaklaşık 130 öğretim üyesini üniversitemize yeniden kazandırdık” dedi.