Dersleri geride bırakın, tatili planlayın

Eğitim Güncel
Sömestr tatili için geri sayım başladı. Ancak, yetişkinler için yılın ilk ayı anlamına geliyor, çocuklara ise yarıyıl. Yani tatil… Çocuklar karne heyecanını aynı bizim zamanımızdaki gibi yaşıyor...
EMOJİLE

Sömestr tatili için geri sayım başladı. Ancak, yetişkinler için yılın ilk ayı anlamına geliyor, çocuklara ise yarıyıl. Yani tatil… Çocuklar karne heyecanını aynı bizim zamanımızdaki gibi yaşıyor mu, şüpheliyim. Yine de tatil güzel elbette. Güzel karnelere olduğu kadar ‘kırıklarla’ dolu olanlara da… Çünkü ‘karne sendromu’ hala sorun birçok ailede.

Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Uzman Dr. Mehmet Yavuz, ailenin tutumunun öğrencinin tüm eğitim hayatında önemli rol oynadığının altını çizerek “Zayıf bir karnenin sorumluğu sadece öğrenciye yüklenmemeli çünkü çocuğun okuldaki başarısı aileden aldığı eğitimle paralel” diyor.

Ayna Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Uzman Psikolojik Danışmanı Nur Karaman ise anne babaların önce çocuklarıyla eğitim-öğretim dönemini değerlendirmeleri gerektiğini söylüyor: “Çocukla neleri başarabildiğini, hangi derslerde ya da konularda zorlandığını konuşun. Başarılarını kutlayın, zorlandığı durumları nasıl kolaylaştırabileceğiyle ilgili plan yapın. Değerlendirmeden sonra okul dönemini geride bırakıp tatili planlamaya başlayın.”

KİTABEVİNE GİDİN

Karaman, ebeveynlere çocuklarıyla birlikte yapabilecekleri etkinliklere yönelik şu önerilerde bulunuyor: “Kitabevine giderek istediği bir kitabı alabilirsiniz. Yıllardır çektiğiniz fotoğrafları ayıklayabilir, çok beğendiklerinizi de baskıya verebilirsiniz. Hiç gitmediğiniz bir müzeye gidebilir, tarihi bir yeri ziyaret edebilirsiniz. Vizyondaki çocuk filmlerine ya da tiyatrolardaki çocuk oyunlarına ailece gidebilirsiniz. Eve misafir davet edebilir, yemek, kek gibi hazırlıkları çocuğunuzla birlikte yapabilirsiniz.”

Önerileri aldığımıza göre sıra geldi uygulama adreslerine. Hep birlikte göz atalım!

Renaissance Polat Erzurum Hotel, yarı yıl tatilinde, tam pansiyon 275 TL’den başlayan fiyatlarla ‘Pamuk Paketi’ sunuyor. 0-6 yaş arası ücretsiz, ikinci çocuk ve 7-12 yaş arası yüzde 50 indirimli. Tel: (0442) 232 00 10

Herkes uzun süreli tatile çıkamıyor. Siz de çalışıyorsanız, bu tatili çocuğunuzun daha çok spor yapması için değerlendirebilirsiniz. Clup Sporium Spor Okulları yüzme, futbol, voleybol, geziler ve aktivitelerle dolu bir program sunuyor. Bir haftalık tam gün program fiyatı 350 lira. Üstelik karnesini getiren çocuklara yüzde 20 indirimli. Tel: (0216) 416 02 02

Pera Eğitim’in 4-14 yaş arasındaki çocuklara yönelik programında Pera Müzesi’ndeki sergiler gezilecek. Ardından sanatçı Leyla Sakpınar eşliğinde atölyede farklı projeler gerçekleştirecekler. Ücret 30 TL. Tel: (0212) 334 99 00 (4)

Ailece sinema keyfi için Trump Towers Mall’a gidebilirsiniz. Üç boyutlu olmayan tüm vizyon filmleri 8 TL.
Sıra geldi bilime… Almanya’nın en eski bilim merkezleri Flensburg ve Lüdenscheid şehirlerindeki müzelerde yer alan deneyler CarrefourSA Maltepe Park’ta ‘Akıl Oyunları’ başlığıyla gerçekleştiriliyor.
Ülker Smartt çocukları Bugs Bunny ve arkadaşlarının da katılacağı Ülker Smartt’la büyüyor, doğayı büyütüyorum etkinliğine davet ediyor. Çocuklar, İstanbul, Denizli, Ankara, Kayseri, Nevşehir ve Trabzon’daki Forum alışveriş merkezlerinde özel olarak hazırlanan kış bahçelerinde buluşuyor. Ayrıntılı bilgi www.facebook.com/UlkerSmartt sayfasında.

Star