Dereceye girenlerin tercihi İstanbul ve Ankara

Eğitim Güncel
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversiteye girişte son yılın verilerini illere göre değerlendirdi. YÖK’ün, “2018 YKS Yükseköğretime Geçişte İl – Bölge Başarıları ve Nüfus Hareketliliği” raporuna göre İs...
EMOJİLE

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversiteye girişte son yılın verilerini illere göre değerlendirdi. YÖK’ün, “2018 YKS Yükseköğretime Geçişte İl – Bölge Başarıları ve Nüfus Hareketliliği” raporuna göre İstanbul, Erzurum, Sivas, Elazığ, Isparta illerinde ikamet eden öğrencilerin çoğunluğu üniversite için kendi illerini tercih ederken Sinop, Hakkari, Şırnak, Ordu ve Osmaniye üniversite için başka illere en çok öğrenci gönderen şehirler oldu.

YKS’de dereceye giren adayların yüzde 50’si İstanbul ve Ankara’daki üniversiteleri tercih etti. Üniversite sınavında en başarılı iller Ankara, Denizli ve Eskişehir oldu. YÖK’ün raporunda, sınavda en başarısız üç il Şırnak, Ardahan ve Hakkari şeklinde sıralandı.

 

Üniversite sınavına başvuran 2.3 milyon adaydan 857 bini yükseköğretim programlarına yerleşti. Adayların yalnızca 394 bini dört yıllık bölümlere girebildi. YKS’nin verilerine göre, sınavda ilk 100’e girenlerin yüzde 46’sı sayısal, yüzde 37’si eşit ağırlık, yüzde 15’i ise sözel alanlarından mezun oldu. YKS’de ilk tercihine yerleşen aday sayısı 59 bin 553, son tercihine yerleşen aday sayısı ise 3 bin 322 oldu. Tercihine yerleşebilen adayların yüzde 30’u Marmara Bölgesi’nden çıktı.

MARMARA, EN BAŞARILI BÖLGE 

Marmara Bölgesi’ndeki 627 bin üniversite adayından 126 bini lisans tercihlerine yerleşti. En başarılı ilk beş bin öğrencinin sıralandığı listene Marmara’dan 3 bin 751 öğrencinin yer alması dikkati çekti. Marmara’daki öğrencilerin yüzde 70’e yakını kendi bölgelerinde kalmayı tercih etti.

YÜZDE 66’SI ŞEHİR DEĞİŞTİRDİ

Öğrencilerin yüzde 33’ü, üniversite tercihlerini yaşadıkları ildeki okullardan yana kullandı. Yükseköğretim için şehir değiştiren öğrencilerin oranının yüzde 66 olduğu bildirildi. Öğrencilerin yüzde 20’si İstanbul, yüzde 10’u Ankara’da, yüzde 5’i de İzmir’de öğrenim görmeyi tercih etti.

EN BAŞARILI İL ANKARA

Üniversite sınavında en başarılı şehir Ankara oldu. Başkentte sınava giren 161 bin adaydan 38 bini lisans bölümlerine yerleştirildi. Sınavı kazananların yüzde 70’i Ankara’da kalmayı tercih etti. Şehir değiştiren Ankara öğrencilerin ilk adresi Kırıkkale, ikinci adresi ise İstanbul oldu.

Hakkari, başarı sırasında tüm iller içinde son sırada yer aldı. Bu şehirden sınava giren 11 bin 722 adaydan yalnızca 923’ü üniversiteyi kazandı. Sınavı kazanan öğrencilerin yüzde 91’i Hakkari’nin dışında bir üniversiteyi seçti.

 

 

Kaynak: Birgün

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme