‘Danıştay kararı çıkarsa sorular açıklanır’

Eğitim Güncel
TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında toplandı. Yakut, yoklamadan sonra, 17 Şubat’taki kapalı oturumun tutanak özetlerinin okunması için kapalı oturuma geçileceğini açıkladı....
EMOJİLE

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında toplandı. Yakut, yoklamadan sonra, 17 Şubat’taki kapalı oturumun tutanak özetlerinin okunması için kapalı oturuma geçileceğini açıkladı. Kapalı oturumun ardından gündemdışı konuşmalara geçildi.

HDP Hakkâri Milletvekili Adil Zozani, Halepçe katliamının üzerinden 26 yıl geçtiğini ve izlerinin silinmediğini belirtti. Katliamda 5 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini anlatan Zozani, “Saddam Hüseyin’in idam fermanını Celal Talabani’ye imzalatmak istediler ama Talabani, birlikte yaşadığı halklarla hesaplaşmak için hareket etmedi” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, 19 Aralık 2009’da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddiasıyla başlatılan soruşturmada, Genelkurmay Başkanlığı Seferberlik Tetkik Kurulu Ankara Bölge Başkanlığı’ndaki “kozmik oda”da aramalar yapıldığını anımsattı.

Aramanın hukuksuz olduğunu o dönemde de defalarca dile getirdiklerini anlatan Öztürk, şöyle konuştu:

“Gelinen noktada, kozmik odaya dalış hareketinin doğru bir şey olmadığını, Arınç’a suikastin palavra olduğunu, gerçek amacın komik odaya girerek, gizli belgeleri çalmak olduğunu anlamış bulunuyoruz. Ak ile kara ortaya çıkmıştır. Arama Ceza Muhakemesi Kanunu uyarınca soruşturma değil, kovuşturma aşamasında yapılmalıydı. Dönemin hâkimi Kadir Kayan kozmik odaya girmek için inat etti. Bunu hukuka aykırı bir şekilde yaptı. Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili de istedi. Görüyoruz ki o belge ve bilgiler. Bundan bu hâkim ve savcı sorumludur. Hâkim yetkisini ve görevini kötüye kullanmıştır. HSYK, bu hâkim ve savcıyla ilgili soruşturma ve kovuşturma yapmalıdır.”

“Saddam’ın akıbetini inşallah Esed’e de yaşatacaklar”

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Halepçe katliamının soykırım girişimi olduğunu ifade etti. Halepçe’ye yapılan kimyasal bombardımanda 5 binden fazla insanın katledildiğini anımsatan Baluken, “Tüm insanlığın Halepçe’deki katliamda nefesi daralmış, göğsü sıkışmış gözyaşı sel olup akmıştır” dedi. Baluken, hayatını kaybedenleri rahmetle andı.

AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır’ın, Halepçe katliamını lanetlemesinin ardından konuşma hakkını devrettiği AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, “27 yıl önce ölümün soğuk esintisi elma kokusuna bürünerek Halepçe’yi sardı. O kokunun kaynağını aramak için yataklarından çıkan çocuklar yakın tarihin en vahşi katliamına adım attıklarından habersizdiler” diye konuştu.

Dünyanın katliama sessiz kaldığını dile getiren İçten, “Halepçe’deki soykırımın bir benzeri devam ediyor. Kürtler’i yok etmesi için Saddam’a silah verenler, aynı yolu bugün Esed için seçti. Dünyaya şirin görünme adına Saddam’ı darağacına gönderenler Esed’e de aynı akıbeti inşallah yaşatacaklardır” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da Halepçe katliamını lanetleyerek, “Yurtta barış, dünyada barış ilkesine sıkı sıkıya sarılmış bir parti olarak, insana karşı yapılan her türlü tecavüzü, cana kastı telin ediyoruz. Halepçe’de yaşamını yitirenleri rahmetle anıyorum” diye konuştu.

“Danıştayın nihai kararı doğrultusunda açıklanır”

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın sorusu üzerine, YGS sorularının tamamının açıklanmama nedeni hakkında bilgi verdi.

ÖSYM’nin, “Orta vadede bu sınavları elektronik ortamda yapılabilir hale getirmek istiyoruz. Elimizde soru havuzunun birikmesi gerekiyor” şeklinde gerekçesi olduğunu belirten Avcı, “Sorular o nedenle açıklanmıyor” dedi.

Konuyla ilgili Danıştay’da dava açıldığını, mahkemenin ilk kararının soruların açıklanması yönünde olduğunu hatırlatan Avcı, “Danıştay’ın nihai kararı açıklanması yolunda çıkarsa, açıklanacaktır” dedi.

Avcı, bireysel olarak sınava giren her öğrencinin kendi kağıdıyla ilgili itiraz ve kontrol hakkına sahip olduğunu da kaydetti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme