CHP’li Gençlerin Peruk Üzüntüsü

Eğitim Güncel
CHP‘li gençler, başörtüsü sorununun çözümünde masadan kalkan parti yöneticilerinin aksine kesin çözümden yana. Zaman gazetesinin haberine göre, Antalya Gençlik Kolları İl Başkanı Ahmet Öztürk, e...
EMOJİLE

CHP‘li gençler, başörtüsü sorununun çözümünde masadan kalkan parti yöneticilerinin aksine kesin çözümden yana. Zaman gazetesinin haberine göre, Antalya Gençlik Kolları İl Başkanı Ahmet Öztürk, eğitim özgürlüğünün başörtüsü nedeniyle kısıtlanmasını anlamsız buluyor.

Dini amaçla başını örten ‘masum’ öğrencilerin okuyamaması kadar zor bir şeyin olmadığını söyleyen Öztürk, "Üniversite kapılarında başını dini inancından dolayı kapatan bayanların kapıda durup, saçlarına peruk takmasına biz de üzülüyoruz. Müslüman bir ülkedeyiz. Başörtüsü takıyorsun-takmıyorsun ayrımı yapmamalıyız." diyor. Sorunun ise başörtüsünü dini amaçla takmayanlar sebebiyle ortaya çıktığını savunuyor.

CHP Mersin İl Gençlik Kolları Başkanı Toprak Çalışkan da "Üniversitelerdeki başörtülü kardeşlerimiz bu sıkıntıdan kurtulmalı." çağrısında bulunuyor.

Kendi annesinin de başörtülü olduğunu belirterek, sorununun ülke gündeminden bir an önce kalkmasını istiyor. Çalışkan, şöyle devam ediyor: "Kişisel hak ve özgürlükler kapsamında bakıyoruz olaya. Üniversite öğrencileri arasında açık-kapalı ayrımı yok. Olaya kişisel özgürlükler içinde bakmak lazım. İnsanların eğitim alması her ne sebeple olursa olsun engellenmemeli."

CHP’nin Adana ve Niğde il başkanları da eğitim özgürlüğünden yana. Adana İl Başkanı Mustafa Yıldızeli sorunun çözümüne yönelik adımlar atıldığında bu girişimi sekteye uğratmak için hemen provokasyonların ortaya çıktığına vurgu yapıyor. İlkokullarda çekilen fotoğraflara tepki gösterirken, çocukların bu işe alet edilmesinden duyduğu üzüntüyü dile getiriyor. Niğde Gençlik Kolları Başkanı Muharrem Bayram da üniversitelerde başörtüsünün yanı sıra barınma ve maddi sıkıntı nedeniyle okuyamayan öğrenci sorunlarının da ele alınmasını istiyor.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme