Bu Okullarda Boş Yok!

Eğitim Güncel
Yabancı özel okullarda dün başlayan 3. ön kayıt dönemi bugün son bulacak. 15 özel yabancı okul arasında kontenjanını ilk dolduran Amerikan Robert ve İstanbul St. Joseph Fransız Liseleri oldu. Amerikan...
EMOJİLE

Yabancı özel okullarda dün başlayan 3. ön kayıt dönemi bugün son bulacak. 15 özel yabancı okul arasında kontenjanını ilk dolduran Amerikan Robert ve İstanbul St. Joseph Fransız Liseleri oldu. Amerikan Robert 220, İstanbul St. Joseph Fransız Lisesi ise 154 kişilik kontenjanını doldurdu. 3. ön kayıt dönemine giren okullardan 1. ön kayıt dönemine göre en fazla puanını düşüren okul 190 puan ile Tarsus Amerikan Koleji oldu. Bu okulu 140 puan ile İzmir St. Joseph Fransız Lisesi izledi. Bin 667 kontenjana sahip okullarda 298 boy kontejan var. Kontenjanların bin 369’u doldu.

Okullar arasında en fazla boş kontenjan 161 ile St. Benoit Fransız Lisesi’nde. Okulun 186 kişilik kontenjanından 25’i doldu ve 161’i boş kaldı. 88 boş kontenjan ile St. Georg Avusturya Lisesi ikinci sırada geliyor. Üskadar Amerikan Koleji‘nde 4’ü kız olmak üzere 13 boş kontenjan var.

DEVLET OKULLARINI BEKLİYOR

Özel Yabancı Okullar Sınav Yürütme Kurulu okulların her yıl dolduğunu ve bu yıl da aynı sonucu alacaklarını belirterek, "Her yıl olduğu gibi veliler önce ücretsiz devlet okullarına çocuklarını kaydettirmek istiyor. Eğer devlet okullarından istedikleri yerler olmaz ise bize geliyorlar. O yüzden devlet okullarında ikinci kayıt dönemi, tercihte yükselme ve kesin kayıtlar son bulduktan sonra bizim kontenjanlarımız dolar. Her yıl bu tablo yaşanır" diye konuştu.

DEVLETTE KAYIT VAR

Bu arada Anadolu ve Fen Liseleri olmak üzere Ortaöğretim Yerleştirme Puanı’na (OYP) göre öğrenci alan okullarda ikinci yerleştirme kayıtları 22 Ağustos tarihine kadar sürecek. 23 Ağustos‘ta boş kontenjanlar açıklanacak. 24-26 Ağustos‘ta tercihte yükselme için başvuru alınacak. 1 Eylül’de tercihte yükselme sonuçları açıklanacak ve 7 Eylül’e kadar kayıt yapılacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme