Bu öğretmenler yılda 3 milyon dolar kazanıyor!..

Eğitim Güncel
Hong Kong’daki dershanelerde eğitim veren öğretmenler popstarları aratmıyor. Milliyet’te yer alan habere göre, ABD’de yayımlanan Time dergisi Hong Konglu dershane öğretmenlerinin milyon dolarlık...
EMOJİLE

Hong Kong’daki dershanelerde eğitim veren öğretmenler popstarları aratmıyor. Milliyet’te yer alan habere göre, ABD’de yayımlanan Time dergisi Hong Konglu dershane öğretmenlerinin milyon dolarlık yaşamlarını masaya yatırdı. Fotoğrafları dershanelerin duvarlarını süsleyen öğretmenlerin fotoğrafları otoyol kenarlarındaki billboardlarda ve hatta otobüslerin üzerinde bile görülebiliyor.

225 milyon dolar dönüyor

‘Kral’ ve ‘Kraliçe’ öğretmenler olarak anılan bu ‘yıldızlar’ın sırrı Hong Kong’un sınav temelli eğitim sisteminde gizli. Öğrencilerin en iyi bilmesi gereken şey sık sık yapılan sınavlara pratik bir şekilde hazırlanmayı öğrenmek. Bu nedenle dershanelere çok fazla ihtiyaç duyuluyor. Liseli öğrencilerin yüzde 85’i dershaneye gidiyor. Hong Kong’da bu alanda 225 milyon dolarlık bir endüstri bulunuyor. Time’a konuşan 17 yaşındaki Martin Hui, “Sınavlarda stratejilere ihtiyacımız var. Bu savaşta kullanabileceğimiz taktikler lazım” diyerek neden dershane öğretmeniyle çalışmaya ihtiyaç duyduğunu anlatıyor.

Ders başı 64 dolar

Öğretmenlerin hileleri arasında, İngilizce sınavlarında en kolay söylenebilecek cümleleri öğretmek gibi ilginç taktikler bulunuyor. Bu şekilde sınavı yapan kişi öğrencinin duraklamadığını, İngilizceyi iyi konuştuğunu görüyor. En iyi dershane öğretmenleri ayda 10 bin öğrenciye kadar eğitim verebiliyor. Ders başına ödenen fiyat ise 64 dolar. En popüler öğretmenler yılda 3 milyon dolara kadar kazanabiliyor. Dershanelerin aradığı özellikler arasında öğretmenlerin güzel ve yakışıklı olmaları da bulunuyor. Dershane sahipleri bu durumun öğrencilerin ilgisini çektiğini belirtiyor.

Popüler dershane öğretmenlerinden Alan Chan da Time dergisine başarılı bir öğretmen olmanın sırlarını verdi. Chan, öğrencilerle yakın ilişkiler kurabilmek için dönemin popüler şarkılarını takip ediyor, ünlü şarkıcıları gibi giyinmeye özen gösteriyor. Sınıfta konuşurken ise adeta bir talk show sunucusunu andırıyor. Chan’ın bir diğer sırrı ise sınıfta konuşurken teklememek için akciğerlerini geliştirmesi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme