Bu Derste ‘Tecrübe’ Konuşuyor

Eğitim Güncel
Şirketlerin profesyonel yöneticilerinin kurum içinde ders vermesi ve yeni giren elemanları eğitmesi Türkiye’de bir süredir uygulanan ve moda haline gelen bir İnsan Kaynakları uygulaması. Bilişim...
EMOJİLE

Şirketlerin profesyonel yöneticilerinin kurum içinde ders vermesi ve yeni giren elemanları eğitmesi Türkiye’de bir süredir uygulanan ve moda haline gelen bir İnsan Kaynakları uygulaması. Bilişim sektöründe uluslararası bir marka olan IBM ise bu politikayı biraz farklılaştırarak işi dışarı taşırmış. Şirket, değişik ve bir o kadar da anlamlı bir sosyal sorumluluk projesinin altına imza atıyor. Gönüllülük esasına dayanan bir eğitim politikası bu. Şirketteki profesyonel yöneticiler çeşitli üniversitelerde dersler veriyor. Böylece tecrübelerini gençlerle paylaşıyorlar. IBM Üniversite Elçisi (University Ambassador) adı verilen bu program kapsamında görev yapan IBM çalışanları üniversiteler dışında meslek yüksekokulları ve liselerde de bilgilerini paylaşıyor. Şu ana kadar 300 öğrenciye ders verilmiş durumda. Bir çok alan var. Müşteri ilişkileri yönetimi, kampanya yönetimi, tedarik zinciri yönetimi, finansal çözümler, veri ambarı bu alanlardan sadece bir kaçı.

19 YILLIK TECRÜBE

Ders veren uzman isimlerden biri tam 19 yıldır IBM’de çalışan Reha Yurdakul, hatırı sayılır uzunluktaki bu kariyeri Bilkent Üniversitesi‘nde 85, İTÜ’de ise 26 öğrenci ile paylaşmış. Proje, Bilkent Üniversitesi‘nde verilen dersle başlamış. Yurdakul, daha önce hiç değinilmeyen, ama iş hayatı için çok önemli olan konuların işlendiğini, bu sayede iş hayatına daha bilinçli atılmalarını sağlayacak faydalı bilgiler aldıklarını ifade ediyor. Yurdakul dışında Sevilay Kurt ve Yasemine Özşen de diğer iki güzel örnek. Yıldız Teknik Üniversitesi‘nde System Z konusunda ders veren Sevilay Kurt, 100 öğrenciye ders vermiş. Yasemine Özşen ise İş Sistemleri Yönetimi alanında ders veriyor. Sabancı Üniversitesi’nde Bilgi Teknolojileri Altyapı Kütüphanesi (ITIL) dersi veriyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme