Bir Nota, Bir Hayat Değiştirecek!

Eğitim Güncel
Silifke‘de başlatılan ve Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen "Bana bir nota öğret" projesinden, göç alan mahallelerdeki 14-24 yaşları arasındaki 40 çocuk ve genç faydala...
EMOJİLE

Silifke‘de başlatılan ve Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen "Bana bir nota öğret" projesinden, göç alan mahallelerdeki 14-24 yaşları arasındaki 40 çocuk ve genç faydalanacak.

Projenin amacının çocuk ve gençleri kötü alışkanlıklardan müzikle uzaklaştırmak olduğunu belirten Silifke Kaymakamı Fatih Damatlar, projeye katılanları konservatuvar sınavlarına yönlendireceklerini söyledi.

Projeye dahil edilen mahallelerdeki vatandaşların, geçimlerini temin edecek bir işlerinin olmadığını ve işleyecek topraklarının da bulunmadığını belirten Damatlar, şunları söyledi:

”Atalarından gördükleri demircilik ve müzisyenlik işlerini yaparak geçimini sağlayan insanlarımız kazandıkları parayla geçinemiyorlar. Çünkü, demircilik teknolojik gelişmeler nedeniyle geçerliliğini yitirirken, müzisyenliği de kulaktan dolma yaptıklarından bu yeteneklerini değerlendiremiyorlar. Günübirlik yaşayan bu insanlarımızın çocuklarını geleceğe en iyi şekilde hazırlamak istiyoruz. Bu nedenle, projenin uygulanacağı mahalleleri seçerken bu insanların ekonomik yapılarını mercek altına alarak karar verdik.”

Damatlar, bu eğitim ile özgüvenin de artacağını, topluma uyum sağlama ve sosyalleşme süreçlerinde hız kaydedileceğini vurguladı.

Bir yıl sürecek proje hakkında bilgi veren öğretmen Cihangir Akdemir ise; çocuk ve gençlere keman, bağlama, kaval, kanun, ud, piyano ile diğer müzik aletlerini çalmayı kulak dolgunluğuyla değil, notalarıyla öğreteceklerini bildirdi.