‘Bir Hata Yüz Yıla Mal Olur’

Eğitim Güncel
Başbakan Erdoğan,  Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, sadece devlete dayalı bilim anlayışının yerine, devlet-üniversite-iş dünyası işbirliğiyle gelişecek, yol alaca...
EMOJİLE

Başbakan Erdoğan,  Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, sadece devlete dayalı bilim anlayışının yerine, devlet-üniversite-iş dünyası işbirliğiyle gelişecek, yol alacak bir bilimsel güç, hareket ve kaynak oluşturulması gerektiğini ifade eti. Bütün kaynakların kurumlarası işbirliği hedefine yönetilmesi gerektiğine işaret eden Erdoğan, “Hiçbir idealin kestirme yolu yoktur. İdeal demek sabretmek demektir. Çalışmak, aynı hedefe doğru odaklanmak demektir. Dünyada layık olduğumuz yere ancak sabırla, taş üstüne taş koyarak, çalışarak varabiliriz.” dedi.

Erdoğan, yüksek öğrenimde yapılacak bir hatanın ülkenin en az yüz yılına mal olacağına dikkat çekerek, “Bir insanın çalışma hayatını 40 yıl kabul edersek, o insanın yetiştirdikleri ve de onların yetiştirdiklerini düşünürsek bu süre bir asrı geçer. Böyle bir zaman kaybına uğramamak için yüksek öğrenime özel önem veriyoruz.” diye konuştu.

100 GENÇ GİRİŞİMCİYE 100 BİN TL KARŞILIKSIZ DESTEK

Her yıl 100 genç girişimciye karşılıksız 100 bin TL verildiğini ifade eden Erdoğan, “Bu program aynı zamanda ülkemizdeki beyin göçünü tersine çevirmeye başlayan bir özelliğe sahiptir. Zira geçen yıl yurt dışında eğitim gören, dünyanın saygın üniversitelerinde master veya doktora yapan parlak Türk beyinlerinden bu programa 31 başvuru geldi." bilgisini aktardı.

Toplantıda 2005 -2010 döneminde gerçekleştirilen bilim, teknoloji ve yenilik çalışmalarında gelinen noktayı enine boyuna değerlendireceklerini söyleyen Başbakan Erdoğan, 2011-2016 ulusal bilim teknoloji ve yenilik stratejisinin taslak dökümanını da karara bağlayacaklarını sözlerine ekledi.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme