Eğitim Güncel

Batı ile doğu arasında iki öğretim yılı fark

Umay Salman Aktaş’ın Aljazeera Türk’teki haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), PISA 2015’in (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) Ulusal Raporu’nu açıkladı. Raporda, PISA 2015 sonuçları, okul türlerine, bölgelere göre ayrıntılı olarak..

Batı ile doğu arasında iki öğretim yılı fark

Umay Salman Aktaş’ın Aljazeera Türk’teki haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), PISA 2015’in (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) Ulusal Raporu’nu açıkladı. Raporda, PISA 2015 sonuçları, okul türlerine, bölgelere göre ayrıntılı olarak incelendi.

PISA 2015’te Türkiye, 12 yıl önce aldığı puanların da altına düşmüştü. Sıralamada Türkiye, 70 ülke içinde fende 52’inci, matematikte 49’uncu, okumada 50’inci olmuştu. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) 15 yaş grubundaki öğrencilere uyguladığı sınava Türkiye’deki 187 okuldan 5 bin 895 öğrenci katılmıştı.

Sınava giren okulların yüzdeleri

MEB’in raporuna göre sınava giren öğrencilerin yüzde 38,1’i Anadolu Lisesi, yüzde 36,4’ü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, yüzde 14,4’ü Anadolu İmam Hatip Lisesi, yüzde 2,1’i Fen Lisesi’nden. PISA 2015’e katılan diğer okul türleri ise şöyle: Ortaokul, sosyal bilimler lisesi, güzel sanatlar lisesi, çok programlı lise. 

En geride meslek liseleri 

PISA 2015 sonuçları, okul türlerine göre incelendiği okullar arasında büyük farklar göze çarpıyor. Üç alanda da en başarılı okullar Fen ve Sosyal Bilimler Liseleri. Fen Liselerinin, fen puanı 534 iken Anadolu Liselerinin 461, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin ise 392. PISA’da ortalama 30 puanın bir öğretim yılına denk geldiği gözönüne alındığında, Meslek Liseleri, Fen Liseleri’nden dört, Anadolu Liseleri’nden iki öğretim yılı geride. Anadolu Liseleri ile de Fen Liseleri arasında 2 öğretim yılından fazla fark var.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL