Başörtüsü Bu Kez Sorun Olmadı!

Eğitim Güncel
Üniversitelerin 2011 mezuniyet törenlerinin yapıldığı şu günlerde birçok üniversite başörtülülerin törene katılamayacağı açıklamış, bu olay kamuoyunda tepkilere neden olmuştu.   Her sene old...
EMOJİLE

Üniversitelerin 2011 mezuniyet törenlerinin yapıldığı şu günlerde birçok üniversite başörtülülerin törene katılamayacağı açıklamış, bu olay kamuoyunda tepkilere neden olmuştu.  

Her sene olduğu gibi bu sene de bazı üniversiteler başarılı şekilde eğitimlerini tamamladıkları halde yalnızca kılık kıyafetleri yüzünden bazı öğrencileri törene katılma hakkından mahrum bıraktı. Fakat Zonguldak Karaelmas üniversitesi’nde öğrencilerin kılık kıyafetinden çok göstermiş oldukları başarılar daha önemli olmuş olacak ki mezuniyet töreninde Keziban Akkan, kılık kıyafetinden ötürü hiç sorun yaşamadan mezun oldu.

Tıp fakültesini kazanan kızları için Konya’dan gelip 6 yıl Zonguldak’ta yaşayan Akkan ailesi ise evlatlarının fakülte birincisi olarak mezun olmasıyla büyük sevinç yaşadı.Zonguldak Karaelmas Üniversitesi(ZKÜ) Tıp Fakültesi’nden mezun olan 42 öğrenci, doktorluğa ilk adımı atmanın sevincini yaşadı.

ZKÜ Merkez Spor Salonu’nda düzenlenen etkinlik, saygı duruşunda bulunulması, İstiklâl Marşı okunması ve ZKÜ Devlet Konservatuvarı öğrencilerinin müzik dinletisiyle başladı. Çocuklarının 6 yıl sonra mezun olmasının heyecanını yaşayan veliler, sevinç gözyaşlarını tutamadı.

ZKÜ Tıp Fakültesi’ni birincilikle bitiren Keziban Akkan, "Hayatımızın en önemli kilometre taşından birisini oluşturan 6 yıllık uzun bir yolculuğun sonuna geldik. Bizim için asıl hekimlik bundan sonra başlıyor. Bir hastanın acısını dindirdiğinizde size minnet dolu gözlerle bakması, feryat figan içinde bağıran yavrunun sıkıntısını giderdiğinizde onun size gülümsemesi, tüm çekilen zahmetlere bedel olsa gerek. Bizler yenilikçi, her zaman ufku açık, geleceğe ümitle bakan, insan haklarına değer veren, insana saygı duyan, hiçbir ayrım yapmaksızın her insanı olduğu gibi kabul edip tüm farklılıkları hoşgörüyle karşılayan ve bulunduğu yerde çözümün adı olan hekimler olacağız. Değerli hocalarımızdan beklentimiz, gelecek dönemlerde mezun olacak öğrencilere destek olmaları ve problemlere çözüm adına adım atmalarıdır." dedi.

‘DİNLENMEMEK ÜZERE YOLA ÇIKTIK’

ZKÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, 8 fakülte, 1 konservatuvar, 3 yüksekokul, 3 enstitü, 6 meslek yüksekokuluyla eğitim öğretim, araştırma ve topluma hizmet üretme faaliyetlerine devam ettiklerini söyledi. 2010-12011 eğitim öğretim yılı sonunda tüm birimlerde toplam 6 bin 54 ve tıp fakültesinden 42 öğrenciyi mezun etmenin haklı gururunu yaşadıklarını kaydeden Özer, "Sorumluluklarımızı ve seçmiş olduğumuz yolun çok ağır olduğunu biliyoruz. Biz dinlenmemek üzere yola çıktık. Mustafa Kemal Atatürk’ün belirttiği gibi dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar." şeklinde konuştu.

DERECEYE GİRENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Tıp fakültesini birincilikle bitiren Keziban Akkan’a ödülünü Zonguldak Vali Yardımcısı Feti Özdemir, ikincilikle bitiren Fatih Dağdelen’e ödülünü Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, üçüncülükle bitiren Yılmaz Yazıcı’ya ise ödülünü Zonguldak Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Özbakır verdi.

Dereceye giren öğrencileri ZKÜ Rektörü Prof. Dr. Özer, Tıp Fakültesi dekanı Prof. Dr. Mustafa Aydın ve Öğretim üyeleri de tebrik etti. Ardından fakülte birincisi Keziban Akkan, mezuniyet kütüğüne plaket çaktı. Daha sonra ZKÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Aydın eşliğinde Hipokrat yemini ederek mesleğe adım atan genç doktorlar, keplerini havaya fırlattı.

AİLE, KIZLARI İÇİN 6 YIL ZONGULDAK’TA YAŞADI

Öte yandan kızları Keziban Akkan’ın eğitimi için Konya’dan gelip 6 yıl Zonguldak’ta yaşayan Akkan ailesi, kızlarını mutlu gününde yalnız bırakmadı. Kızlarının fakülte birincisi olmasının sevincini yaşayan anne Fadimana Akkan, "Böyle bir kızım olduğu için gurur duyuyorum. 6 yıldır yanındaydım, ona her zaman destek olmaya çalıştık. Çok güzel bir duygu, Allah herkese göstersin." dedi.
Şoför olan baba Mehmet Akkan, "Evladımla ve hocalarıyla gurur duyuyorum. Şükürler olsun Cenab-ı Allah bize böyle bir evlat verdi."
şeklinde konuştu.

Okul birincisi Keziban Akkan ise şunları söyledi: "Mutluyum, gururluyum, onlara layık evlat olacağım inşallah. Güzel bir hekimlik yapacağım. Bana verdikleri emekleri boşa çıkarmayacağım."

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme