Bakkal mısın Yoksa Kitapçı mı?

Eğitim Güncel
Kayseri’de dükkanının camında başlattığı bilgi yarışmasını televizyona taşıyan bakkal Ali Peker, 5 yılda izleyicilerine 27 bin kitap hediye etti. Eski Sanayi Sitesi‘nde bakkal işleten Ali ...
EMOJİLE

Kayseri’de dükkanının camında başlattığı bilgi yarışmasını televizyona taşıyan bakkal Ali Peker, 5 yılda izleyicilerine 27 bin kitap hediye etti.

Eski Sanayi Sitesi‘nde bakkal işleten Ali Peker, 6 yıl önce sitede çalışan çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için dükkanının camında bilgi yarışması düzenledi.

Dükkanının camına yapıştırdığı genel kültür sorularını bilen çocuklara çikolata veya meşrubat hediye eden Peker, yoğun ilgi gören yarışmasını 5 yıl önce televizyon ekranına taşıdı.

Kayseri’de yerel olarak yayın yapan televizyon kanalı Kay-Tv’de haftada bir gün ”Bakkal camından renkli cama” isimli yarışma programını sunan Peker, 5 yıldır yayında olan programında genel kültür ağırlıklı sorularına doğru cevap veren izleyicilerine kitap hediye ediyor.

HEDEF 100 BİN KİTAP

Okumayı çok sevdiğini ve insanlara bu sevgiyi aşılamak istediğini belirten Peker, dükkanının camında başlatıp daha sonra televizyon ekranına taşıdığı yarışmanın bu amacına ulaşmak için önemli bir araç olduğunu kaydetti.

Televizyon programının da yoğun ilgiyle izlenmesinin kendisini son derece sevindirdiğini ifade eden Peker, şunları söyledi:

”6 yıl önce bakkalımın camına sorular asmış, sanayideki iş yerlerinde çırak olarak çalışan çocukların soruları bilmelerini istemiştim. Çocuklar, sorulara doğru cevap verip çikolata veya meşrubat kazanmak için kitaplar veya ansiklopediler karıştırmaya başladılar. Böylece onlara okuma alışkanlığı kazandırmaya çalıştım. 5 yıldır ise televizyon ekranından bu amacıma ulaşmaya çalışıyorum. Dükkan camına astığım sorularla başlayan yarışmanın, bu kadar büyüyüp ilgi göreceğini o zaman tahmin bile edemezdim. Televizyon programında ilk zamanlar esnaf arkadaşlarımın desteğiyle topladığım kitapları izleyicilere dağıtıyordum. Şimdi, yayınevlerini arayıp kitap göndermelerini istiyorum. İzleyicilerime bugüne kadar hediye ettiğim kitap sayısı 27 bine ulaştı.”

Televizyon programını son bir yıldır şair ve sunucu Ayşe Konur ile birlikte sunduklarını hatırlatan Peker, ”Bütün amacım yaşam kıyısında bir iz bırakmak. İnsanlara kitap okuma sevgisini kazandırabiliyorsam ne mutlu bana. Hedefim, 100 bin kitaba ulaşmak” dedi.

Ayşe Konur da, kitap okumayı çok sevdiğini ve insanlara kitap sevgisini aşılamak istediğini ifade etti.

Peker’in bu konudaki gayretlerini takdir ettiğini ve kendisine destek olmak istediğini kaydeden Konur, ”Bu nedenle yaklaşık 1 yıldır programında Peker’e yardımcı oluyorum” diye konuştu.