Eğitim Güncel

“Aydınlanmacı Liseliler” birliği kuruldu

Hürriyet gazetesinde yer alan haber okunduğunda lise tabanlı yeni bir örgütlenme hareketinin başlatıldığı görülüyor.İstanbul Erkek Lisesi ile denenen eylem türünün Türkiye geneline yayılması ve lise gençliğinin belli konularda harekete geçirilmesi amacını..

“Aydınlanmacı Liseliler” birliği kuruldu

Hürriyet gazetesinde yer alan haber okunduğunda lise tabanlı yeni bir örgütlenme hareketinin başlatıldığı görülüyor.İstanbul Erkek Lisesi ile denenen eylem türünün Türkiye geneline yayılması ve lise gençliğinin belli konularda harekete geçirilmesi amacını taşıdığı anlaşılan haber şöyle; Galatasaray Lisesi, Cağaloğlu Anadolu Lisesi,  Kadıköy Anadolu Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi, Vefa Lisesi öğrencilerinin dahil olduğu birlik bir de dergi çıkarıyor.

Dergide edebiyat yazıları, hikâyeler ve şiirler yer alıyor. Amaç öğrencilerin bir arada olduklarını göstermek. Okulların mezunları da birlik ile iletişim halinde. Öğrenciler okullara yazı göndererek diğer liseleri de birliğe davet etti.

Bir İstanbul Erkek Lisesi mezununun okullara gönderdiği iddia edilen yazı şu şekilde: “İstanbul Erkek Lisesi gençleri diğer camialarla birleşerek ‘Aydınlanmacı Liseler Birliği’ ismi ile birleşmiş ve ortak bir dergi bile çıkarıp dağıtıma geçmişler. Umarım bu hareket en kısa zamanda yurt  çapında yayılır. Tüm liseler yüzünü aydınlığa ve özgürlüğe döner.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL