Asosyal bir öğrenci ne kadar para harcar?

Eğitim Güncel
Öğrenci kollektifleri bir araştırma yaptı. “Sosyal ilişki türlerinden tamamen izole edilmiş, bir cafede çay içmeyen, öğrenci kantinini dahi kullanmayan, niteliksiz bir beslenme biçimine sahip&rd...
EMOJİLE

Öğrenci kollektifleri bir araştırma yaptı. “Sosyal ilişki türlerinden tamamen izole edilmiş, bir cafede çay içmeyen, öğrenci kantinini dahi kullanmayan, niteliksiz bir beslenme biçimine sahip” öğrenci modelinin dahi dört aylık masrafının 2.949 lira olduğunu açıkladı.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “harçları kaldırıyoruz” açıklamasının ardından medyanın “üniversiteler parasız oluyor” manşetlerine karşı Öğrenci Kolektifleri, “parasız eğitim, harçlardan ibaret değildir” diyerek bir rapor hazırladı.

Raporda, 4 aylık bir eğitim-öğretim döneminde 2.949 TL harcayan üniversite öğrencisi için hiçbir sosyal-kültürel aktivite masrafı, akademik ihtiyaçlar dışında kitap, dergi v.b. gibi talepler dikkate alınmadı.

Kolektif, bu modeli “Sosyal ilişki türlerinden tamamen izole edilmiş, bir cafede çay içmeyen, öğrenci kantinini dahi kullanmayan, niteliksiz bir beslenme biçimine sahip” diye açıkladı.

– Ankara Hacettepe Üniversite’sinde okuyan bir öğrencinin barınma için harcadığı para bir dönemlik 1060 TL’dir ( üç kişilik öğrenci evinde). Barınma sorunu ortadan kaldırılmadan parasız eğitim gerçekleşemez.

– İstanbul’da okuyan bir öğrencinin ulaşım için bir dönemlik masrafı ortalama 229 TL’dir. Parasız eğitim için ulaşım parasız olması gerekiyor.

– Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde okuyan ve yurtta kalan bir öğrencinin aylık beslenme masrafı 270 TL, dönemlik 1080 TL’dir. Parasız eğitim için üniversitelilerin parasız beslenme hakkı olmalıdır.

– İTÜ Mimarlık bölümünde okuyan bir öğrencinin akademik harcaması bir dönemlik 930 TL’dir. Parasız eğitim için üniversitelilerin eğitim masrafları devlet tarafından karşılanmalıdır.

– Üniversiteliler aynı zamanda yukarıdaki harcamalardan dolayı kültür-sanat aktivitelerine katılamamaktadır.

www.universitehaber.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme