Artık Onların da Müzik Sınıfı Var

Eğitim Güncel
24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla YYÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Serap Yükrük öncülüğünde Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen konserden elde edilen...
EMOJİLE

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla YYÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Serap Yükrük öncülüğünde Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen konserden elde edilen gelir, köylerden gelerek Çatak ve Gürpınar ilçelerindeki Yatılı İlköğretim Bölge Okulları‘nda öğrenim gören bin dolayındaki çocuğa umut oldu.

Yrd. Doç. Dr. Serap Yükrük ve müzik eğitimi anabilim dalı son sınıf öğrencileri, konserin geliri ile aldıkları 5 bin TL değerindeki müzik aletlerini, Çatak ve Gürpınar‘daki iki YİBO’ya götürerek, okullarda müzik dersliği kurdu.

Bağlama, gitar, klavye, CD çalar ve vurmalı çalgılardan oluşan müzik aletlerini dersliğe taşıyan üniversite öğrencileri, enstrümanları YİBO öğrencilerine tek tek tanıtarak, müzik aletlerinin nasıl çalınacağını gösterdi.

Yrd. Doç. Dr. Yükrük, yaptığı açıklamada, oluşturulan müzik dersliğinin köy çocuklarının müzik eğitimine önemli katkı sunacağını belirterek, ”Hazırladığımız projeyle Çatak ve Gürpınar YİBO’lara müzik dersliği oluşturmayı hayal ettik ve bugün hayalimizin gerçekleştiği noktadayız” dedi.

Yükrük, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bir şeyi kağıt üzerinde projeye dönüştürmek başka bir duygu, onu gerçekleştirmek ise bambaşka bir duygu. Ben onun mutluluğu içindeyim. Bu bir yürek çarpıntısıydı ve öğrencilerim bu çarpıntıya destek oldu. Van Valiliği ve rektörlüğümüz de bu çarpıntıya ortak oldu. Umarım bu çalışmamaz gelecek yıllarda başka okullarda devam eder.”

Dersliğin kurulmasıyla, müzik eğitiminin YİBO’larda görev yapan öğretmenler tarafından daha etkin bir biçimde öğrencilerin yaşantısına sokulacağını vurgulayan Yükrük, dersliğin, kendi kültürünü ve dünya kültürünü tanıyan bireyler yetişmesine fayda sağlayacağını ifade etti.

Çatak Kaymakamı Cemal Demiryürek de YYÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serap Yükrük ve öğrencilerine teşekkür ederek, ”Dersliğin oluşmasıyla kendileri gibi müziği seven, değer veren, ondan ilham alan yeni nesiller yetişecek. Biz de bunun için elimizden geleni yapacağız” dedi.
YYÜ öğrencileri ise YİBO öğrencileriyle bir arada olmaktan ve eğitimlerine fayda sağlamaktan duydukları mutluluğu dile getirdiler.

Dersliği oluşturan müzik aletlerinin birçoğunu ilk defa gördüklerini belirten YİBO öğrencileri de Yükrük ve öğrencilerine teşekkür etti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme