Eğitim Güncel

‘Anayasa Mahkemesinin kararı, doğru bir karardır’

Koncuk, Anayasa Mahkemesinin dershanelere ilişkin kararına yönelik yaptığı yazılı açıklamada, dershanelerin okullara alternatif kurumlar olmasına her zaman karşı çıktıklarını bildirdi. Eğitim öğretim yapılması gereken yerlerin dershaneler değil okullar olduğunu ifade..

‘Anayasa Mahkemesinin kararı, doğru bir karardır’

Koncuk, Anayasa Mahkemesinin dershanelere ilişkin kararına yönelik yaptığı yazılı açıklamada, dershanelerin okullara alternatif kurumlar olmasına her zaman karşı çıktıklarını bildirdi.

Eğitim öğretim yapılması gereken yerlerin dershaneler değil okullar olduğunu ifade eden Koncuk, şunları kaydetti:

“Dershanelerin varlığı elbette ki bizleri mutlu etmez. Ancak dershaneler bir ihtiyaçken, ortada ciddi bir yarış varken, siyasi hesaplaşmalar uğruna, satırcı mantığıyla dershanelerin kapısına kilit vurmak doğru değildir. Bu noktada yapılması gereken, dershaneleri ihtiyaç olmaktan çıkarmaktır. Ülkeyi yönetenler dershaneleri ihtiyaç olmaktan çıkarabilirse, o zaman bu işletmeler zaten kendiliğinden kapanır. Üstelik bu işletmelerin, maddi zararı karşılanmadan kapatılması hukuki de değildir. Bu noktada Anayasa Mahkemesinin kararı, doğru bir karardır.”

Koncuk, eğitimdeki sistemin mevcut şekilde devam etmemesi, dershanelerin okullara alternatif olmaması gerektiğini belirtti.

Bunun için eğitim sistemini belirlenen hedeflere uygun hale getirmek ve dershanelere ihtiyacı ortadan kaldırmak gerektiğini vurgulayan Koncuk, “Yoksa ‘Benden olmayana hayat hakkı tanımam, dükkanlarının kapısına kilit vururum’ anlayışıyla hareket edilmesinin hukuken kabul görmediği açıktır. Anayasa Mahkemesinin bu kararı, hukukun geleceği açısından çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL