Altın madalya kazanan öğrenciye ek puan!

Eğitim Güncel
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) merkezi sınavlarında olimpiyatlara katılan öğrencilere vereceği ek puanları ve oranları belirledi. LİSE VE ÜNİVERSİTEYE ...
EMOJİLE

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) merkezi sınavlarında olimpiyatlara katılan öğrencilere vereceği ek puanları ve oranları belirledi.

LİSE VE ÜNİVERSİTEYE GİRİŞTE

Buna göre altın madalya alanlar veya birinci olanlara, yılsonu başarı puanının yüzde 10’u kadar ek puan verilecek. Ulusal Bilim Olimpiyatları ve Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmaları’nda ödül kazanan öğrencilere girdikleri ilk yıla mahsus olmak üzere ek puan fırsatı sağlanıyor. Habertürk’ün haberine göre 6 yıldır süren bu uygulama kapsamında TÜBITAK tarafından öğrencilerin başvuruları toplanarak MEB ve ÖSYM’ye tercihlerin açıklanmasından önce iletiliyor. Sonrasında ÖSYM ve MEB, ek puan almaya hak kazanan öğrencilerin yerleştirme puanlarına ekleme yaparak yerleştirme işlemini gerçekleştiriyor. Asıl büyük ödülü, Ulusal Bilim Olimpiyatları’nda başarı gösterdikten sonra Uluslararası Bilim Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil etmeye hak kazanan öğrenciler kazanıyor.

DOĞRUDAN YERLEŞME

Bu öğrenciler, Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) girdikleri ilk yıla mahsus olmak üzere devlet üniversitelerinin, yarışmaya katıldıkları branşla ilgili bölümlerine sınavsız olarak doğrudan yerleştiriliyor. Bu yıl yeni uygulanmaya başlanan TEOG merkezi sınavlarında uygulanacak ek puanlar belirlendi. Altın madalya alanlar veya birinci olanlara yılsonu başarı puanının yüzde 10’u, gümüş madalya alanlar veya ikinci olanlara yüzde 9’u, bronz madalya alanlar veya üçüncü olanlara yüzde 8’i, etkinliklere katılanlara da yüzde 7’si oranında ek puan verilecek.