Akıl oyunlarının galibi parasızlık

Eğitim Güncel
Türkiye’nin ‘zeka küpü’ öğrencilerini uluslararası yarışmalarla buluşturan ‘Türk Beyin Takımı’ sponsor sıkıntısı çekiyor. Hırvatistan’da 1-7 Ekim’de yapılacak...
EMOJİLE

Türkiye’nin ‘zeka küpü’ öğrencilerini uluslararası yarışmalarla buluşturan ‘Türk Beyin Takımı’ sponsor sıkıntısı çekiyor. Hırvatistan’da 1-7 Ekim’de yapılacak 21’inci Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası’na seçilen 4 Türk öğrenci, kişi başı 500 Euro yani bin 100 TL’lik katılım ücretini ödeyemedikleri için turnuvaya katılamıyor.

İsteyen her öğrenci katılabiliyor

45 ülkenin üye olduğu Dünya Zeka Oyunları Federasyonu, her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde ‘Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası’ ve ‘Dünya Sudoku Şampiyonası’ düzenliyor. Federasyon temsilcisi Türkiye Beyin Takımı da ülkemizi bu şampiyonalarda temsil etmek üzere isteyen öğrencilerin katılabileceği seçmeler yapıyor.

Aynı talihsizliği yaşamak istemiyorlar

İstanbul’da 15 Temmuz’da gerçekleşen seçmelerde en yüksek puanları alan Mehmet Murat Sevim, Serkan Yürekli, Salih Alan ve Murat Koz ‘2012 Türk Beyin Takımı’ olmaya hak kazandı. Geçen yıl sponsor sıkıntısı nedeniyle şampiyonadan diskalifiye edilen takım, bu yıl da aynı kabusu yaşamamak için ilgililerden yardım bekliyor. Türk Beyin Takımı bugüne kadar katılabildiği Dünya Zeka Oyunları Şampiyonalarında bireyselde dünya ikinciliği, takım olarak ise dünya üçüncülüğü gibi dereceler elde etti.

‘TÜRK EİNSTEİN’LER SINAVLA BELİRLENİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı’nın İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Sosyal Etkinlik Yönetmeliği kapsamında hareket eden Türkiye Beyin Takımı (TBT), 1992’den bu yana Dünya Zeka Oyunları Federasyonu’nun şampiyonalarına katılıyor. Zeka oyunlarının gelişimi adına birçok eğitim kurumunda etkinlik düzenleyen TBT, uluslararası yarışmalara katılacak adayları da Türkiye’nin 81 ilinden sınavlarına giren öğrenciler arasından seçiyor. Türk Beyin Takımı ana sponsorluğunu, aynı zamanda Dünya Zeka Oyunları Federasyonu Türkiye temsilcisi olan Akıl Oyunları dergisi yapıyor.

İstanbul’da gerçekleşen seçmelerde Mehmet Murat Sevim, Serkan Yürekli, Salih Ahal ve Murat Koz ‘2012 Türk Beyin Takımı’ seçildi.

  1. Star