Akademisyenler de Kitap Okumuyor

Eğitim Güncel
Trakya Üniversitesi (TÜ) Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı‘nca kütüphaneden yararlanan öğretim elemanları ve öğrencilere uygulanan anket,öğrencilerin yanında “hiç kitap okumayan ...
EMOJİLE

Trakya Üniversitesi (TÜ) Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı‘nca kütüphaneden yararlanan öğretim elemanları ve öğrencilere uygulanan anket,öğrencilerin yanında “hiç kitap okumayan akademisyenler” bulunduğunu ortaya koydu.

Kullanıcının memnuniyetini belirlemek ve varsa eksikliklerin giderilmesine yönelik önlem alınması amacıyla yapılan 200 öğretim elemanı ve 659 öğrencinin katıldığı anket sonuçlarına, üniversitenin internet sitesinde de yer verildi.

Katılan öğretim elemanlarının yüzde 34’ünün kadın, yüzde 66’sının erkek olduğu, tüm akademisyenlerin yüzde 10’unu profesör, yüzde 15’ni doçent, yüzde 36’sını yardımcı doçent, yüzde 7’sini öğretim görevlisi, yüzde 1’ini okutman, yüzde 30’unu araştırma görevlisi ve yüzde 1’ini uzmanların oluşturduğu katılımcılar arasında “Kütüphaneye gelme sıklığınız sorusuna, “her gün geliyorum” cevabı verilmezken, yüzde 4’ü “haftada birkaç gün”, yüde 79’u “gerektiğinde” dedi.

Katılan öğrencilerin yüzde 48’inin kız ve yüzde 52’sinin erkek olduğu belirtilen ankette, aynı soruyu öğrencilerin yüzde 14’ü “her gün”, yüzde 43’ü “haftada birkaç kere”, yüzde 42’si ise. “gerektiğinde” diye yanıtladı.

Anket sonuçlarına göre, öğrencilerin büyük çoğunluğunun ödünç kitap almak ve materyallerden yaralanmak için gittiği kütüphaneye, öğretim görevlilerin ise, yüzde 49’u materyallerden yararlanmak, yüzde 29’u ödünç kitap almak, yüzde 15’i özel çalışma odalarından yararlanmak için gittiğini bildirdi.

AYDA KAÇ KİTAP?

Ankette hem öğretim elemanlarına hem de öğrencilere yöneltilen “Ayda kaç kitap okuyorsunuz?” sorusunu öğretim elemanlarının yüzde 4’ü “hiç okumuyorum” diye yanıtlarken, yüzde 69’u “1-2 kitap”, yüzde 22’si “3-4 kitap”, yüzde 5’i ise, “5 kitap” okuduğunu söyledi.

Aynı soruya öğrencilerin ise, yüzde 8’i “hiç”, yüzde 52’si “1-2”, yüzde 30’u “3-4”, yüzde 10’u ise “5” cevabı verdi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme