Afrika İHL’de İlk Ders 2012’de

Eğitim Güncel
Mürsel Karadeniz’in haberi Sierra Leone’de açılacak olan İmam Hatip Okulu önümüzdeki eğitim-öğretim yılında faaliyete geçecek. Türkiye’de kapanma noktasına getirilen İmam Hatip Okull...
EMOJİLE

Mürsel Karadeniz’in haberi

Sierra Leone’de açılacak olan İmam Hatip Okulu önümüzdeki eğitim-öğretim yılında faaliyete geçecek.

Türkiye’de kapanma noktasına getirilen İmam Hatip Okulları kara kıtaya açılıyor. Ensar Vakfı, başlattığı ‘Afrika Eğitim Desteği’ projesiyle Sierra Leone’de İmam Hatip Okulu açmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki eğitim-öğretim yılında faaliyete geçecek okulda ilk hedef 500 öğrenciye ulaşmak

Açıldıkları günden itibaren verdikleri başarılı eğitimle göz dolduran ancak 28 Şubat sürecinde adeta kapatılma noktasına getirilen İmam Hatip Okulları kara kıtaya açılıyor. Türkiye’de dini ve bilimsel eğitimi başarılı bir şekilde harmanlayan İmam Hatip’leri araştıran birçok Afrika ülkesi aynı okullardan ülkelerinde de açılmasını talep etti. Talebe olumlu yanıt veren Ensar Vakfı Sierra Leone’de okul açmaya hazırlanıyor.

‘KARA KITA’YA EĞİTİM DESTEĞİ

Türkiye’de öğrencilere sağladığı imkanlar ve eğitime verdiği önemle ön palana çıkan Ensar Vakfı, yeni bir proje başlatarak eğitim hizmetlerini sınır dışına çıkarmaya hazırlanıyor. Vakıf, ‘Afrika Eğitim Desteği’ adı altında başlattığı proje kapsamında batı Afrika ülkesi olan Sierra Leone’de okul açacak. Okul Türkiye’deki İmam Hatip Okullarının eğitim modelini örnek alacak.

TALEP AFRİKA’DAN

Eğitim projesinin sahra altı Afrika’sındaki ülkeleri kapsadığını belirten Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Şişman, okul talebinin Afrika ülkelerinden geldiğini söyledi. Somali, Sudan Çad, Nijer, Nijerya Moritanya, Mali ve Sierra Leone gibi Afrika ülkelerinin eğitimden sorumlu temsilcilerini Türkiye’ye davet ettiklerini kaydeden Şişman, "Burada bir toplantı yaptık. Onlara Türkiye’deki İmam Hatip okullarından bahsettik. Anlatılanları büyük bir heyecanla karşıladılar. ‘Biz de bu okullardan açmak istiyoruz. Gelin bize de bu okullardan açın’ diye talepte bulundular" diye konuştu. Şişman, bir okulun toplam maliyetinin 200 bin TL olduğunu kaydetti.

Hedef Afrika’nın tamamı

Ensar Vakfı Başkanı Ahmet Şişman, Somali’den, Nijerya’dan, Mali’den ve hatta Keşmir’den bile yoğun bir talep olduğunu vurguluyor. Şişman, şimdilik en batıdan başladıklarını ve sonrası için de planlar hazırladıklarını söylerken, İmam Hatip Liselerinin dünya çapında bir model haline dönüştüğünü ifade ediyor. "Biz buradaki eğitimin bir benzerini Kara Kıta’ya taşıyacağız. 28 Şubat zihniyetinin beğenmeyip kapatmak istediği İmam Hatip Liselerini model olarak dışarıya ihraç edeceğiz. Ve bu talepler onlardan geliyor. Keşmir’in Milli Eğitim Bakanı geldi, okulları inceledi ve ülkesinde aynısının açılmasını bizden talep etti" ifadelerini kullanan Şişman, Afrika’daki bu okul projesinin başarıya ulaşması halinde yerel halkın desteğiyle diğer projeleri de hayata geçirmeyi hedeflediklerini kaydetti. Ahmet Şişman, amaçlarının bir bakıma da o insanlara balık tutmayı öğretmek olduğunu söylüyor.

AFRİKA ÜLKELERİNE KURAN-I KERİM

Afrika ülkelerinde Kur’an-ı Kerim’e büyük bir ihtiyaç olduğunu belirten Şişman şunları söylüyor: "Bu ülkelerde Kuran-ı Kerim sadece ibadet etmek için okunmuyor. Aynı zamanda eğitim dili de olduğu için büyük ihtiyaç duyuluyor. Afrika’nın birçok ülkesine yaptığımız ziyaretlerde inanılmaz bir taleple karşılaştık. Bizlerden pek çok şeye ihtiyaç varken ilk önce Kur’an-ı Kerim isteyen insanların çokluğunu görünce çok şaşırdık. Biz şu ana kadar Tanzanya’ya ve Sierra Leone’ye gönderebildik. Örneğin Darfur gezimizde ziyaret ettiğimiz mülteci kampındaki insanlar bizden ilk önce ‘elif cüzü’ istedi. Çünkü eğitim dili de olduğu için ihtiyaç duyuluyor. Duyarlı işadamlarımızdan yardım bekliyoruz."

İLK DERS 2012’DE

‘Kara Kıta’nın batı kesiminde yer alan 6 buçuk milyon nüfuslu Sierra Leone’de bir dernekle anlaşan Ensar Vakfı, başkent Freetown’da 30 dönümlük bir arazi aldı. Araziye ilk etapta 12 derslikli bir okul yapılacak. 6 yıllık ortaokul ve lise eğitimi yapacak olan okul, öğrencileri üniversiteye hazırlayacak. Tamamıyla hayırseverlerden gelecek desteklerle yapılacak okulda derslik sayısı zamanla 24’e çıkarılacak. Vakıf yetkilileri, 2012’de eğitime başlayacak okulda ilk etapta 500 öğrenci sayısına ulaşmayı planlıyor. Türkiye’deki İmam Hatip okullarının benzeri olacağı ifade edilen okulda Sierra Leoneli öğretmenler görev yapacak.

Yeni Şafak

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme