Açıköğretime Yeni Bölümler Geliyor

Eğitim Güncel
Anadolu Üniversitesinin uzaktan eğitim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim Fakültesi, İktisat ve İşletme Fakültesi 2009 yılı mezunları, mezuniyet töreni öncesi düzenlenen tanışma toplantısında bi...
EMOJİLE

Anadolu Üniversitesinin uzaktan eğitim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim Fakültesi, İktisat ve İşletme Fakültesi 2009 yılı mezunları, mezuniyet töreni öncesi düzenlenen tanışma toplantısında bir araya geldi. Toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, Uzaktan Eğitim Sistemi’nden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nazm Ulutak Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Özmen ve İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necdet Timur mezunlar ile bir araya geldi.

Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, öğrenim sürelerine bakıldığında AÖF Önlisans Programları’ndan mezun olanların %39’nun 2 yılda, %23’nün 3 yılda; İktisat Fakültesi’nden mezun olanların %32’sinin 4 yılda, %25’inin 5 yılda okullarını tamamlarken, İşletme Fakültesi’nden mezun olanların %37’sinin 4 yılda, %26’sının 5 yılda mezun olduğunu, bu verilere bakıldığında İşletme öğrencilerinin İktisat öğrencilerinden daha başarılı olduklarını dile getirdi.

5 LİSANS, 17 ÖN LİSANS BÖLÜMÜ AÇILIYOR

2008-2009 Öğretim Yılında, uzaktan eğitim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri’nde 7 lisans, 33 önlisans programıyla geniş bir yelpazede eğitim verildiği kaydeden Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, 2009-2010 öğretim yılında, yeni açılacak olan 5 lisans, 17 önlisans programıyla birlikte 62 farklı alanda eğitim – öğretim olanağı sağlayacaklarının müjdesini verdi. Lisans bölümlerine ek olarak Uluslararası İlişkiler, Felsefe, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Konaklama ve İşletme Yönetimi bölümlerinin de ekleneceğini belirten Sürmeli, ön lisans programlarına da şu bölümlerin ekleneceğini açıkladı: Menkul Kıymetler, İşletme Yönetimi, Spor Yönetimi, Adalet, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Elektrik Enerji Üretim, Turizm ve Seyahat Hizmetleri, Lojistik, Medya ve İletişim, Radyo ve TV Programcılığı.

KAYIT SİLME ARTIK YOK

Rektör Sürmeli, bundan böyle öğrencinin kendi isteği dışında kayıt silmenin söz konusu olmayacağının müjdesini verirken; “2009-2010 öğretim yılından itibaren geçerli olmak üzere 2 yıl üst üste kayıt yenilemeyen öğrencilerin kayıtları artık silinmeyecek. İsterseniz 2 yıl sonra, isterseniz 6 yıl sonra kaydınızı yenileyebilirsiniz” dedi.

Üniversite olarak her alanda hayatın içinde olduklarını vurgulayan Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, Anadolu Üniversitesinin deneyimli uzman öğretim elemanı ve personeliyle birlikte, daha kaliteli eğitim olanaklarının sağlanabilmesi için, tüm imkânlarıyla çalışmaya devam edeceğinin altını çizdi. Rektör Sürmeli, sözlerine şöyle devam etti: “Anadolu Üniversitesi sunduğu yaşam boyu öğrenme olanaklarıyla, her yaştan insana sertifika, önlisans, lisans düzeylerinde öğrenme ortamları sunduğu gibi, Yunus Emre Yeni Nesil Öğrenme Portalı ile ders materyallerinin açık ders malzemesi olarak internet üzerinden ücretsiz olarak paylaşıma açmakta ve önemli bir topluma hizmet uygulaması gerçekleştirmektedir. Türkçe Sertifika Programıyla birlikte, Türkçe öğrenmek isteyen herkes, İnternet üzerinden Türkçe öğrenebilmektedir. Ayrıca Anapod Projesiyle birlikte öğretim üyeleri en yeni iletişim teknolojileri ile öğrencilere ulaşmakta ve yüz yüze dersleri takip edemeyen öğrencilere destek öğrenme ortamları sunulmaktadır.”

AVRUPA DİL ÖDÜLÜ ANADOLU ÜNİVERSİTESİ’NE

Türkçe Sertifika Programının Avrupa Dil Ödülü’nü aldığını ifade eden Prof Dr. Fevzi Sürmeli, “Avrupa Birliği’ne henüz giremedik ama Avrupa Birliği’ne girmek kadar eğitim öğretimin ne kadar önemli olduğunu göstermiş olduk. Üniversitemiz şimdiden Avrupalı oldu” dedi. Toplantının ardından düzenlenen kokteylde mezun öğrenciler, Rektör Prof Dr. Fevzi Sürmeli ile hatıra fotoğrafı çektirdi.