81 ilde eğitim tarihi müzeleri açıldı

Eğitim Güncel
Millî Eğim Bakanlığı Okul Müzeleri Yönergesi çerçevesinde her ilde açılan il eğitim tarihi müzelerinin, eğitim-öğretim amacıyla kullanılması planlanıyor. İl eğitim tarihi müzelerinde eğitim tarihi açı...
EMOJİLE

Millî Eğim Bakanlığı Okul Müzeleri Yönergesi çerçevesinde her ilde açılan il eğitim tarihi müzelerinin, eğitim-öğretim amacıyla kullanılması planlanıyor. İl eğitim tarihi müzelerinde eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan objelerin yer aldığı doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, fotoğraf, video film, eğitim araç ve gereçleri, özellikle geçmiş yıllara ait eğitim materyalleri sergileniyor.

Müzelerde yer alan eserlere ilişkin bugüne kadar 11 bin 119 obje kayıt altına alındı. Bu objelerin yüzde 35’ini ders araç gereçleri, yüzde 35´ini yazılı materyaller, yüzde 17’sini görsel materyaller ve kalan yüzde 13’ünü ise diğer materyaller oluşturuyor. Kayıt altına alınan objelerin tarihlerine bakıldığında yüzde 1,5’lik bölümünü 1800-1900 yıllarına ait, yüzde 36’lık bölümü 1900-1950 yıllarına ait, yüzde 50’lik bölümü 1950 yılı sonrasına ait, yüzde 12,5´lik bölümünü ise muhtelif tarihlere ait eserler oluşturuyor. İl eğitim tarihi müzeleri, okulların yaşayan ve etkin bir öğrenme alanı olarak faaliyet gösterirken bu müzelerin eğitim- öğretim amacıyla aktif kullanımı sağlanacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme