66 aylık eğitime Londra’dan cevap

Eğitim Güncel
Cüneyt Özdemir’in sunduğu 5N1K’nın yeni dönem ilk yayını Londra’dan yayınla başlarkan ilk konu da ilköğretim yaşı oldu. Özdemir’in konuğuna Türkiye’de 66 aylıklar okula a...
EMOJİLE

Cüneyt Özdemir’in sunduğu 5N1K’nın yeni dönem ilk yayını Londra’dan yayınla başlarkan ilk konu da ilköğretim yaşı oldu.

Özdemir’in konuğuna Türkiye’de 66 aylıklar okula alındı. Burada durum ne sorusuna konuğu Dr. Fahri Karakaş, " Avrupa ve İngiltere’de eğitim 60 aylık iken başlıyor. 5 yaş sonu ya da 5 yaşın içinde ABD’de İngiltere ve Almanya’da eğitim başlıyor. Dünyanın farklı yerlerinde erken eğitime başlıyorlar" dedi. Özdemir’in " zorunlu mu ?" sorusuna ise Karakaş, " Zorunlu, ancak burada şuna dikkat çekmek gerekiyor. Burada eğitimin içeriği konuşulması gerekiyor. Çocuklar tek tip sıralara sokularak 40 dakika burada bekletilmiyorlar. Çocuğun oyun, icat, keşif becerilerinin çok daha açığa çıktığı, bireyselleştirilmiş özgür ve eleştirel düşüncenin çok erken yaşlarda verildiği bir eğitim sisteminden bahsetmek mümkün" dedi.

Karakaş, Amerika Boston’da 5-6 yaş çocukları ile gece 10.30 civarı aileler yatak yorganları ile birlikte geliyorlar. Orası bir bilim merkezi, çocukları tek tipten nasıl kurtarabiliriz bilimi nasıl aşılayabiliriz bunun konuşulması lazım. " dedi.

5 yaş ve üstünün 1. Sınıf eğitimi aldığı okul öncesi eğitimin birçok ülkede 3 yaş ile 5 yaş arasında olduğunu söyleyen   okul öncesi eğitimin zorunlu değil öğrenci velilerinin isteğine bağlı olduğunu söyledi.

Programa katılan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik de yaptıkları düzenlemenin dünyanın gelişmiş ülkelerinin izlenerek hazırlandığını dile getirildi.

Haber7.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme