5 Yıllık Müdürsen Başka Okula

Eğitim Güncel
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun talimatı doğrultusunda tüm okul müdürlerine 5 yılda bir zorunlu rotasyon uygulaması getiren Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve...
EMOJİLE

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun talimatı doğrultusunda tüm okul müdürlerine 5 yılda bir zorunlu rotasyon uygulaması getiren Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmelik dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik aynı okulda uzun dönem çalışan idarecilerin yıpranmasını engellemek amacıyla düzenlenirken 5 yıldan fazla aynı okulda çalışan yöneticilerin görev yerleri değiştirilecek. 5 yılı tamamlayanların görev yerleri il içinde aynı veya daha üst tipteki eğitim kurumları olacak şekilde tercihleri dikkate alınarak puan üstünlüğü esasına göre değerlendirilecek. Buna uygun ataması yapılamayanlar zorunlu rotasyona tabi tutulacak. Rotasyon uygulaması eski bakan Hüseyin Çelik döneminde 10 yıllık süreyi dolduranlar için getirilmiş ancak yargıdan dönmüştü.

MİNİKLERİN MÜDÜRLERİ

Bakan Nimet Çubukçu, okul öncesi eğitimle ilgili olarak da önemli bir düzenleme getirdi. Buna göre anaokullarında müdür yardımcısı olmak için "okul öncesi" öğretmeni veya "çocuk gelişimi ve eğitimi" öğretmeni olma koşulu aranacak. Danıştay’ın iptal ettiği, okul müdür ve müdür yardımcılarına yönelik "mülakat" yöntemi de kaldırıldı. Yerine, merkezi yazılı sınav ve elektronik sınavı konuldu.