4+4+4’e tepkiler ideolojik, kimse yutmaz

Eğitim Güncel
MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, eğim reformuna ‘kızlar okuyamayacak’ diye karşı çıkanların geçmişte başörtülülerin okumasını engellediğini söyledi. MÜSİAD Genel İdare Kurulu (GİK) ...
EMOJİLE

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, eğim reformuna ‘kızlar okuyamayacak’ diye karşı çıkanların geçmişte başörtülülerin okumasını engellediğini söyledi.

MÜSİAD Genel İdare Kurulu (GİK) Gala Programı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in katılımıyla Bursa Hilton Otel’de yapıldı. Toplantıya Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta ile Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de katılarak birer konuşma yaptı.

MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan, Türkiye’nin dün ile bugün arasında inanılmaz bir farklılık gösterdiğini dile getirdi. Bunu dışarıdakilerin de algıladığına işaret eden Vardan, bu algı sayesinde dernek olarak yaptıkları faaliyetlerin etkisinin de daha fazla arttığını vurguladı.

Sanayiciler olarak yapılmasını bekledikleri reformlardan söz eden Vardan, yatırımcının Türkiye’ye gelmesi için yargı reformunun öneminden bahsetti. Ayrıca, kamu yönetimi reformları yapmak gerektiğini vurgulayan Vardan, “Bürokrasinin bu hıza adapte olması lazım.” dedi.

“KONU İDEOLOJİK, KİMSE BUNU YUTMAZ”

Bir başka konunun ise eğitim reformu olduğuna işaret eden Vardan, eğitim sisteminin yenilenmesi gerektiğini dile getirdi. Vardan, yapılmak eğitim reformunu eleştirmesine tepki gösterdi. Vardan, şöyle konuştu: “Yeni bir sistem geliştirilmeye çalışılıyor. 4+4+4 diye 12 yıllık kesintisiz eğitim projesi ortaya çıktı. Hemen bir yaygara kopuyor, ‘kızlar okula gitmeyecek’ diye, niye gitmesin, peki siz başörtülüleri engellemediniz mi, niye bunların önüne bu engelleri koydunuz. Yurt dışında orada burada okuma imkanı elde edenler için de başörtüsü olduklara halde iş bulabiliyor musunuz? Demek ki konu kızların okula gitmesi falan değil. Bunun arkasında siyasi ve ideolojik nedenler var. Bunu da kimse yutmaz. Bizim sonuçta bu hedeflere ulaşmamız için hedeflere kilitlenmemiz gerekiyor. Bu olaylarla değil ama mutlaka farklılıklarımızı kabul edip, bunları zenginlik olarak kabul edip, bu insanlardan ülkemize nasıl katkı sağlarız ona bakacağız.”

Haber 7