Eğitim Güncel

400 Bin Öğrenci Okuldan Atıldı

Geçtiğimiz öğretim yılında disiplin ve devamsızlık nedeniyle 404 bin 383 çocuğun okulla ilişiği kesildi ve bunların en az yarısı suça bulaştı. Hayat Boyu Eğitim ve Gelişim Derneği (HEGEM) Başkanı Adem..

400 Bin Öğrenci Okuldan Atıldı

Geçtiğimiz öğretim yılında disiplin ve devamsızlık nedeniyle 404 bin 383 çocuğun okulla ilişiği kesildi ve bunların en az yarısı suça bulaştı.

Hayat Boyu Eğitim ve Gelişim Derneği (HEGEM) Başkanı Adem Solak, 3 yıldır sürdürdüğü Türkiye’nin Suç Haritası çalışmalarında ilginç sonuçlar elde etti. Adem Solak‘ın 81 ili gezerek ve Adalet Bakanlığı’nın son verilerinden yararlanarak hazırladığı haritada çarpıcı bilgiler yer alıyor. Solak, okulla ilişkisi kesilen 400 bini aşan öğrencinin yarıya yakınının suça bulaştığını belirtiyor. Suça karışan çocukların yarısının jiletle kendini kestiğini, yüzde 30’unun ise uyuşturucu kullandığını aktarıyor.

2009-2010 öğretim yılında disiplin ve devamsızlık nedeniyle 404 bin 383 çocuğun okulla ilişiği kesildi ve bunların en az yarısı suça bulaştı. Hayat Boyu Eğitim ve Gelişim Derneği (HEGEM) Başkanı Adem Solak, 3 yıldır sürdürdüğü Türkiye’nin Suç Haritası çalışmalarında ilginç sonuçlar elde etti. Adem Solak’ın 81 ili gezerek ve Adalet Bakanlığı’nın son verilerinden yararlanarak hazırladığı haritada çarpıcı veriler yer alıyor. Araştırma sonuçlarında suç ve boşanma oranları arasındaki paralellik dikkat çekiyor. Yetişkin ve çocuk suçlarının yüksek olduğu illerdeki boşanma sayıları da oldukça yüksek. Solak, çocukların suça bulaşmasının nedenlerinden biri olarak okulla ilişiklerinin kesilmesi olduğunu açıklıyor. 2009-2010 öğretim yılında disiplin ve devam gibi nedenlerle okuldan ilişiği kesilen öğrenci sayısı 404 bin 383. Solak, bu öğrencilerin yarıya yakınının suça bulaştığını anlatıyor. Elde edilen verilere göre suça karışan çocukların yarısının ise jiletle kendini kestiğini, yüzde 30’unun da uyuşturucu kullandığını aktarıyor. Adem Solak, Mardin Bilge köyü katliamı raporu, terör örgütü PKK’nın bir numaralı adamlarından Şemdin Sakık ile cezaevinde yaptığı görüşme ve Trabzon’daki rahip Santoro cinayetini yazdığı kitabıyla gündeme gelmişti. Solak, uzun zamandır il il dolaşarak Türkiye’nin suç haritasını çıkarmak için uğraşıyor.

Çalışmanın Türkiye’de bir ilk olduğunu söyleyen Adem Solak, "Daha önce emniyet ya da adliye kayıtları alt alta dizilerek sıralama yapılıyordu. Bu yüzden İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler ‘en riskli’ ilan ediliyordu." diyor. Solak, suç haritasını belirlerken; göç, toplam olaylar, faili meçhul sayıları, intihar ve girişimleri, kurumların sahadaki uzmanlar yönünden yeterlilikleri, okullarıyla ilişiği kesilen öğrenci sayıları gibi kriterlerden yararlandığını belirtiyor.

Çalışmadaki en önemli bölüm ise hiç kuşkusuz çocuk suçları konusu. Çocuk nüfusuna göre illerin çocuk suçluluk oranlarındaki sıralama Solak’ı bile şaşırtıyor. 63 bin 921 çocuk nüfusu bulunan Eskişehir 3 bin 124 suçla birinci sırada yer alırken onu Balıkesir, İzmir, Aydın, Tekirdağ, Manisa ve Muğla takip ediyor. Listenin en sonunda ise Trabzon, Gümüşhane, Giresun, Adıyaman ve Artvin var. Taş atan çocuklarla gündeme gelen Diyarbakır ise listenin 21. sırasında. Rahip cinayetinden sonra adı şiddet şehrine çıkan Trabzon ise listede 77. sırada. Adem Solak, Doğu ve Güneydoğu’da suça bulaşan çocukların sayısının az olmasını adalet talebinin yetersizliğine bağlıyor. İnsanların kendi hukuklarını kendileri tesis ettikleri için bireysel şikayetlerde mahkemeye başvuranların sayısının az olduğunu kaydediyor. Bu durumu son 2,5 yılın boşanma dava sayılarının hane sayısına oranı da doğruluyor. İzmir’in ilk sırada yer aldığı listede, Antalya, Aksaray, Ankara, Uşak, İstanbul, Muğla, Adana, Mersin, Aydın, Denizli ve Eskişehir ilk sıralarda yer alıyor. Yetişkin suçlarında Antalya ilk sırayı alırken, onu İstanbul, İzmir, Muğla ve Ankara takip ediyor.

3 bin öğrenciye 1 rehber öğretmen düşüyor

Suça bulaşan çocukların önemli bir kısmının okulla ve ailesiyle sorunlar yaşadığını anlatan Adem Solak, okullardaki rehber öğretmen eksikliğine dikkat çekiyor. "Çocukları suçun kenarında dolaşırken kurtarmalıyız. Suç kuyusunda düştüklerinde geç olur." diyen Solak, çocuğun korunmasına yönelik kanunlarda her 200 çocuğa bir rehber öğretmen düşmesinin istendiğini ama bazı illerdeki rakamların vahim olduğunu aktarıyor. Solak’ın verdiği rakamlara göre Şırnak’ta bir rehber öğretmene 3 bin 240, Urfa’da 2 bin 934, Ağrı’da 2 bin 574, Batman’da bin 925, Muş’ta bin 905 öğrenci düşüyor. Listedeki en iyi illerden Tunceli’de 443 öğrenciye bir rehber öğretmen düşüyor. Solak, Türkiye genelini aynı orana getirmek için 36 bin 117 rehber öğretmene ihtiyaç olduğunu hatırlatıyor.

Suç oranı fazla şehirlerde sosyal yapı yıpranıyor

Adem Solak, bir süre önce yapılan araştırmalarda ‘en yaşanılır kent’ seçilen Eskişehir’in çocuk suçlarında ilk sırada yer almasının kendisini şaşırttığını belirterek, kentin yakın zamanda yetişkin suçlarında da patlama yaşayacağını iddia ediyor. Suç oranının fazla olduğu şehirlerdeki ailevi, kültürel ve sosyal değerlerin yıprandığına dikkat çeken Solak, "Batı illeri sanayileşme ve sosyal yaşantı yönünden Avrupa standartlarına daha çok yaklaşan şehirlerimiz. Ayrıca göç nedeniyle kozmopolit bir yapıları var. Bu illerde uyuşturucu ve içkiye kolay erişim de söz konusu. Göç nedeniyle ortak bir kültür çalışması yapılmamış olması bu illerdeki suç oranını artırıyor." diyor. Doğu ve Güneydoğu ile Karadeniz illerinde ise suç oranlarının düşük olmasını ise sosyal değerlerin ve aile yapısının güçlü olmasına bağlıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL