2055’te mesleklerin yüzde 60’ı makineleşiyor

Eğitim Güncel
McKinsey, sektörlerin makineleşme potansiyellerini mesleklerin güncel verilerinden yola çıkarak ölçüyor. Rapor, iş dünyasına atılacak gençler için kariyerlerine şekil verirken önemli ipuçları barındır...
EMOJİLE

McKinsey, sektörlerin makineleşme potansiyellerini mesleklerin güncel verilerinden yola çıkarak ölçüyor. Rapor, iş dünyasına atılacak gençler için kariyerlerine şekil verirken önemli ipuçları barındırıyor. Buna göre, mevcut işlerin yüzde 60’ı, 2055 yılına kadar artık insanlar tarafından yapılmayacak.Hürriyette yer alan habere göre,gelecek yıllarda otomasyonla birlikte dünya çapında insan kaynaklı hata riskleri azalacak, üretim kalitesi, hızı artacak ve verimlilik yükselecek. Kas gücüne dayanan çoğu iş aktivitesi yerini makinelere bırakacak. Ancak insanlarla iletişim, karar alma ve planlama gibi idari işlerin çok az bir kısmını makineler yapacak.

GIDADA HER ŞEY TEKNOLOJİK

2055’te

Raporda sektörler ve bu sektörlerdeki iş aktivitelerinin makineleşme potansiyelleriyle ilgili ayrıntılı veriler paylaşılıyor. 2055’e gelindiğinde en fazla otomasyona, ‘konaklama ve gıda hizmetleri’ sektörü yüzde 73 ile maruz kalacak. Özellikle ‘tahmin edilebilir ortamlarda yapılan insan gücüne dayalı fiziksel işler’ neredeyse tamamıyla yerlerini makinelere bırakacak. Üretim, taşımacılık ve depolama da yüzde 60 ile otomasyon potansiyelinin yüksek olduğu sektörler arasında. Onları tarım yüzde 57; perakende ticaret yüzde 53; madencilik yüzde 51 ve inşaat yüzde 47 ile takip ediyor.

EN AZ OTOMASYON EĞİTİMDE

En az makineleşecek alan ise yüzde 27 ile eğitim. Bu sektörde hiçbir iş aktivitesi yüzde 20’nin üzerinde potansiyel taşımıyor. Ayrıca işletme sektöründe de makineleşme ihtimali düşük. Sadece yüzde 35’lik potansiyele sahip sektörde bilişim ve iletişim teknolojilerine dayalı iş aktiviteleri arasında yer alan veri işlemde yaklaşık yüzde 50’lik bir potansiyel öngörülüyor.

GÜCE DAYALI İŞLER MAKİNELERE

2055’te

Rapora göre, mesleklerin yüzde 60’ı, bunların içerisindeki iş aktivitelerinin ise yüzde 30’u makineleşecek. Üretim tesisi, fabrika gibi tahmin edilebilir ortamlarda yapılan fiziksel çalışmaların gelecek 30 yılda yerini makinelere bırakma potansiyeli yüzde 81. Bu, 2055 yılına kadar fabrikalarda üretimde neredeyse hiç insan görmeyeceğimiz anlamına geliyor. Ayrıca veri işleme yüzde 69, veri toplama aktiviteleriyse yüzde 64 oranında potansiyel barındırıyor.

İş aktiviteleri arasında yer alan yönetim 2055’te de ağırlıklı olarak insanlar tarafından yapılacak. İdari işlerin çok büyük kısmını yine insanlar yürütecek. Uzmanlar, yönetim aktivitesinde sadece yüzde 9’luk bir otomasyon potansiyeli olduğunu belirledi. Ayrıca karar alma, plan yapma ve yeni görevler oluşturma gibi eylemleri kapsayan uzmanlıkta ise bu oran sadece yüzde 18.

2055’te

ÜLKELERİN GELİRLERİ ARTACAK

Otomasyonun gelecek yıllarda ülke ekonomilerine yapacağı katkılar da incelendi. Rapora göre, G-20 ülkelerinde hızla gelişecek otomasyonla verimlilik yüzde 2.8 artacak. Bunun yaratacağı işsizlik oranının ise yüzde 0.1 düzeyinde kalacağı tahmin ediliyor.

2055’te

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme