11 bin süper beynimiz var

Eğitim Güncel
Süper beyinlerin okullarını daha erken bitirmeleri ve üniversiteye erken girmeleri sağlanacak. Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK, Kalkınma Bakanlığı ve TÜBİTAK’ın ortak çalışma yürüttüğü üstün yetenek...
EMOJİLE

Süper beyinlerin okullarını daha erken bitirmeleri ve üniversiteye erken girmeleri sağlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK, Kalkınma Bakanlığı ve TÜBİTAK’ın ortak çalışma yürüttüğü üstün yetenekli çocukların sayısı 11 bine ulaştı.  Bu çocuklar için özel açılan Bilim ve Sanat Merkezleri’ni (BİLSEM) sayısının artırılması için yapılan çalışmalarda ise sona gelindi. Üstün yetenekli çocukların okullarının yanı sıra kendilerini geliştirecekleri merkezlere de önem verilecek. Bakanlık yetkilileri bu merkezlerden her ilde 1 tane açılması için çalışmalar başlatıldığını belirtti.

İSTEDİĞİ DERSİ ALACAK

Bakanlık yetkilileri Türkiye’deki süper beyinler için geliştirilmiş zeka testleri yapılacağını söyledi. Türk akademisyenlerin geliştireceği zeka testi, öğrencilerin zekasının yüksek olduğu dalları ortaya çıkaracak. Böylece üstün yetenekli çocukların erken yaşta üniversite mezunu olması da sağlanacak. 4+4+4 eğitim sistemindeki esnek yapı sayesinde üstün zekalı öğrenci istediği dersleri veya ilgi duyduğu alana geçiş yapabilecek. Bu kapsamda aynı sınıfın içinde özel bir uygulama ile kendi sınıfındaki öğrenciler bir üniteyi görürken üstün zekalı öğrenci o üniteyi çoktan bitirdiği için başka ünite görebilecek. Yetenekli çocuk okulu daha önce bitirecek.

Yatılı okuma imkânı

Üstün zekalı çocuklara verilen çoklu model eğitim sisteminin getirdiği yenilikler ise şöyle olacak:

– Kişiye özel eğitim verilecek
– Üstün öğrenciler bir sonraki üniteye sınıf arkadaşlarından önce atlayabilecek
– Başarısını kanıtlamış öğrenci Ankara, İstanbul, İzmir’de yatılı okuyabilecek
– Örgün eğitim okulları kurulacak
– Tek sınavla seçim olmayacak
– Okullara yetenekli öğrenciler arasından seçim yapılacak

Bugün