Eğitim Güncel

10 okula 10 Türkçe sınıf, Romanya’dan başlatıldı….

Soydaşların yoğunlukla yaşadığı Dobruca bölgesinde, ana dili dersi olarak Türkçe öğrenen öğrenci sayısının 100’ü aşkın olduğu 10 okulda, birer Türkçe sınıfının kurulumu,Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından gerçekleştirildi. Sınıfların..

10 okula 10 Türkçe sınıf, Romanya’dan başlatıldı….

Soydaşların yoğunlukla yaşadığı Dobruca bölgesinde, ana dili dersi olarak Türkçe öğrenen öğrenci sayısının 100’ü aşkın olduğu 10 okulda, birer Türkçe sınıfının kurulumu,Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından gerçekleştirildi.

Sınıfların mobilya, teknolojik donanım ve eğitim materyalleri sağlandı

Romanya’nın Köstence, Mecidiye, Castellu, Mangalya, Cobadin, Dobramir, Faurei ilçe ve köylerinde yer alan ve ana dil dersi olarak Türkçe eğitimi verilen 10 okulda, müstakil birer Türkçe sınıfı kurulmasıyla start alan “Her Okula Türkçe Sınıfı Projesi” kapsamında, sınıfların tüm mobilya, teknolojik donanım ve eğitim materyali ihtiyacı TİKA tarafından sağlandı.

Açılışa, Ertaş, Bozçalışkan, Dr.Amet, Çevik, Daştan katıldı

Okulları temsilen Köstence merkezinde yer alan 12 numaralı okulun Türkçe sınıfının açılışı, T.C. Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, T.C. Köstence Başkonsolosu Ali Bozçalışkan, Romanya Hükümeti Azınlıklar Arası İlişkiler Depertmanı Devlet Sekreteri Dr. Aledin Amet, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, TİKA Romanya Koordinatörü Hacı Ahmet Daştan, okul idarecileri, öğretmen, öğrenci ve halkın yoğun katılımıyla yapıldı.

Eğitimin geleceğine yatırım yapıldı

T.C. Bükreş Büyükelçisi Koray Ertaş,törende yaptığı  konuşmada, proje ile eğitimin geleceğine yatırım yapıldığını ve bölgede bu tür projelere önem verileceğini ifade etti. TİKA’nın internet sitesinden alınan bilgiye göre; TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, TİKA’nın Romanya’da gelecek nesillerin modern bilgi ve donanımlarla yetişmesi hedefi doğrultusunda, eğitim sektörüne yatırımlar yapıldığını belirterek, faaliyette bulundukları tüm sektörler arasında özellikle eğitim sektörüne verdikleri öneme vurgu yaptı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL