10 Bin 650 Kadına Okuma Yazma Öğrettiler

Eğitim Güncel
AÇEV Okuma Yazma Birimi Koordinatörü Meltem Cantürk, 1993 yılında kurulan AÇEV’in temel misyonunun kişiye eğitim yoluyla yatırım yapmak ve böylece bu kişilerin yaşam kalitesini yükseltmek olduğu...
EMOJİLE

AÇEV Okuma Yazma Birimi Koordinatörü Meltem Cantürk, 1993 yılında kurulan AÇEV’in temel misyonunun kişiye eğitim yoluyla yatırım yapmak ve böylece bu kişilerin yaşam kalitesini yükseltmek olduğunu söyledi.

Bireylerin eğitimi amacıyla çeşitli projeler yürüttüklerini ifade eden Cantürk, ”Bu kapsamda yaklaşık 3 yıl önce Kadınların Çok Yönlü Güçlendirilmesi Projesi’ni başlattık. Proje, Sabancı Vakfı Hibe Programı kapsamında finanse edildi. Proje ile 15 yaş üzeri kadınların okuma yazma becerisini kazanmasının yanı sıra hakları konusunda da bilgi ve bilinç düzeylerini artırmak, toplumsal bütünleşmeyi sağlamak, engelli haklarıyla ilgili bilgi ve duyarlılıklarını geliştirme hedefiyle yola çıktık” dedi.

Projenin ilk olarak 2009 yılında Trabzon, Nevşehir, Adana, İzmir ve Van’da başladığını, sonra Ankara ve Bursa’da devam ettiğini dile getiren Cantürk, ”Öncelikle projede görev alacak eğitmenler için kurslar gerçekleştirdik. Ardından bu illerde 300’ün üzerinde okuma yazma kursu açtık” diye konuştu.

Cantürk, 7 ilde uygulanan proje kapsamında toplam 11 bin kadının okur yazar olmasını hedeflediklerini ifade ederek, ”Üç yıl süren projemiz ekim ayı itibariyle sona erdi. Hedeflediğimiz sayıya çok yaklaştık. Proje kapsamında 200’ü engelli olmak üzere toplam 10 bin 650 kadın okuma yazma öğrendi” dedi.

”KADINLARIN EĞİTİMLERİNİ AÇIK ÖĞRETİMDE SÜRDÜRME TALEPLERİ VAR”

Kadınların Çok Yönlü Güçlendirilmesi Projesi’nin sadece okuma yazma öğrenmeyi kapsamadığını belirten Cantürk, şunları söyledi:

”Eğitimler sırasında kadınlarımıza üreme sağlığı, aileleri ve çevreleriyle olumlu iletişim yöntemleri, eğitim, miras, kadın hakları gibi kadını günlük hayatta güçlendirecek her alanda bilgiler de sunuldu. Yani kadınlarımız hem okuma yazma öğrendi hem de bir çoğu şimdiye kadar haberdar olmadıkları hakları konusunda fikir sahibi oldu. Ayrıca ortopedik engelli okuma yazma bilmeyen kadınların eğitime katılımının sağlanması konusunda da çalışmalar yürütüldü. Böylece proje kapsamında 200 engelli kadınımız da okuma yazma öğrendi.”

Meltem Cantürk, projenin uygulandığı illerde bilgilendirme toplantıları düzenlenerek, rehber ve sınıf öğretmenleri, okul müdürleri, halk eğitimi merkezi müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine engelli haklarının aktarıldığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

”Ayrıca Başbakanlık Özürlüler İdaresi iş birliği ile engelli bireylere yönelik kurumlar ve hizmetleriyle ilgili bilgileri içeren engelli bireyler için kamusal hizmetlerden yararlanma rehberi hazırlandı. Rehber aynı zamanda görme engelliler için braille alfabesi ile basıldı. Katılımcılar, kadın destek ve okuma yazma eğitimlerine ilaveten engelli hakları konusunda farkındalık kazandıran eğitimler de aldılar.”

Proje kapsamında okuma yazma kurslarına katılan kadınların, birinci kademe okuma yazma kursları ile sınırlı kalmadığını gözlemlediklerine dikkati çeken Cantürk, ”Kadınlarımız birinci kademe kurslarının ardından ikinci kademe okuma yazma kurslarına katılıyorlar. Hatta birçok kadınımızın, eğitimlerini açık öğretimde sürdürme talepleri var. Bu konuda bizler de kendilerine destek veriyoruz” diye konuştu.

Cantürk, proje kapsamında Trabzon’da 30 okuma yazma kursu açıldığını ve 42 gönüllü eğitici tarafından her yaş grubundan 370 kadının okur yazar olmasının sağlandığını anlatarak, projenin sona erdiğini, ancak proje ile entegre yürüyen engellilerin hakları hakkında bilgilendirme çalışmalarının gelecek talepler doğrultusunda devam edeceğini kaydetti.

Ntvmsnbc

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme