Zazaca ve Kürtçe Sınıfları Boş Kaldı

Çocuk Eğitimi
Her iki seçmeli dersi hiçbir öğrencinin almamasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, "Üniversitemizde Kurmancca ve Zazaca seçmeli dersler ko...
EMOJİLE

Her iki seçmeli dersi hiçbir öğrencinin almamasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, "Üniversitemizde Kurmancca ve Zazaca seçmeli dersler koymuştuk.

2009-2010 eğitim öğretim yılında öğrencilerimizin yüzde 37’si Kurmancca yüzde 34’ü de Zazacayı aldı. 2010-2011 öğretim yılında Kurmanca yüzde 12’ye Zazaca yüzde 7’ye düştü. 2011-2012 öğretim yılına Ekim ayında başladık.

10 Ekim’de öğrenciler kayıt yaptırdıklarında her iki dersi alan öğrenci sayısı sıfıra düştü. Öğrenci profilimizde bir değişiklik olmadı. Öğrencilerimizin büyük çoğunluğu Doğu ve Güneydoğu’dan gelen öğrenciler." dedi.

Öğretim elemanlarından ilginin neden sıfıra düştüğünü araştırmalarını istediğini anlatan Boztuğ, "Bu araştırmaya öğrenciler çok çeşitli cevaplar verdi ancak üç cevap histogramlarda çok yüksek çıktı.

Birincisi ülkemizde hukuk demokrasi ve insan haklarının standartları yükseldiği için öğrenciler artık fikirlerini özgürce açıklayabiliyor. Talebe ‘bu benim anadilim’ diyor niye bir saat resim, müzik, beden eğitimi gibi seçmeli olsun.

İkincisi öğrenci ‘bu dersi alıyoruz ama hocalarımız yeterli değil.’ Üçüncü cevap, ‘bizim anadilimiz Türkçe. Burada Zazaca, Kürtçe konuşuluyor şunu bir öğrenelim diye aldık ancak daha sonra ilgimizi çekmedi artık İngilizce alıyoruz’ şeklinde çıktı." dedi.

Türkiye’de hukuk, demokrasi ve insan haklarının daha da evrenselleşmesiyle birlikte anadil öğretiminin serbest kalacağına inandığını belirten Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, "Bu serbesti ilköğretim lise ve üniversitelerde olacak. Biz de üniversite olarak bu tür dersleri verecek hocalarımızı yetiştirmek için Doğu dillerinden olan Zaza, Kurmancca, Fars ve Arap Dili ve Edebiyatı bölümlerini kurarak buradan hoca yetiştireceğiz." diye konuştu.

CİHAN

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme